Przejdź do treści
Źródło artykułu

Kanada: samolot generała Sosnkowskiego przekazany Polsce

Samolot, którego używał podczas II wojny światowej gen. Kazimierz Sosnkowski, został przetransportowany z Kanady do Polski. Przekazana Polsce przez Kanadę maszyna po wojnie służyła liniom lotniczym, a potem znalazła się w muzeum.

Uroczystość przekazania Polsce historycznego samolotu gen. Sosnkowskiego "Dakota" z udziałem przedstawicieli Ambasady w Ottawie (Mikołaja Cholewicza), ataszatu (Krzysztofa Książka) oraz Konsulatu Generalnego w Toronto (Krzysztofa Grzelczyka). Lotnicza baza wojskowa w Winnipeg. (fot. PLinCanada/Twitter)  ►

"Dakota DC-3, która nosiła nazwę +Spirit of Ostra Brama+, była takim Air Force One generała Sosnkowskiego, Wodza Naczelnego Polskich Sił Zbrojnych w latach 1943-1944, miała wymalowane oznaczenia RAF – bo to był samolot brytyjskich sił lotniczych – ale także polską szachownicę. Kilku kanadyjskich miłośników lotnictwa, gdy zidentyfikowano, że to samolot polskiego generała, zajęło się jego restauracją, a teraz samolot trafił do Polski" – powiedział PAP konsul generalny RP w Toronto Krzysztof Grzelczyk.

Po latach remontów, starań i uzgodnień samolot został przekazany Polsce podczas uroczystości w miniony piątek, w Winnipeg. Do Polski samolot gen. Sosnkowskiego został przetransportowany na pokładzie ukraińskiego Antonowa, An-124 Rusłan, który jest największym seryjnie produkowanym samolotem transportowym.


Uroczystość przekazania Polsce historycznego samolotu gen. Sosnkowskiego "Dakota" (fot. PLinCanada/Twitter)

"+Spirit of Ostra Brama+ znajduje się obecnie we Wrocławiu i docelowo będzie eksponowany w Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie" – poinformował Grzelczyk.


(fot. PLinCanada/Twitter)

Gen. Sosnkowski po II wojnie światowej zamieszkał w Kanadzie i pracował na swojej farmie w Arundel. Zmarł w 1969 r. Jego samolot został przekazany kanadyjskim liniom lotniczym i latał jako rejsowy do 1970 r. Wówczas został zezłomowany, jego części miały zostać wykorzystane do remontów innych samolotów, a ostatecznie trafił do muzeum lotnictwa – Royal Aviation Museum of Western Canada. W roku 2002 odkryto jego wojskową historię i samolot został przekazany 17. dywizjonowi lotniczemu w Winnipeg.

Jak wyjaśnił w telewizji CTV dowódca tej formacji płk Eric Charron, dywizjon ma swoją grupę wolontariuszy, nazywaną "Eskadrą Duchów (Ghost Squadron) 17. dywizjonu". "I to właśnie w Winnipeg grupa miłośników lotnictwa, wolontariuszy zajęła się przywróceniem samolotu do przyzwoitego stanu. Łącznie z wymalowaniem oznaczeń wojskowych, w tym polskiej szachownicy i nazwy +Spirit of Ostra Brama+. Ta praca trwała wiele lat. Jak łatwo się domyślić, jednym z wyzwań był transport samolotu do Polski" – wskazał polski dyplomata.

z Toronto Anna Lach

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony