Jarosław: przy szpitalu powstaje lądowisko dla śmigłowców LPR

EC 135 Lotniczego Pogotowia Ratunkowego (fot. LPR)

Na dachu szpitala powiatowego w Jarosławiu (woj. podkarpackie) powstaje lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, które będzie mogło przyjmować transporty przez całą dobę.

Inwestycja dotycząca budowy lotniska prowadzona jest przy okazji realizacji innego projektu, obejmującego rozbudowę i modernizację oddziałów ginekologiczno-położniczego i neonatologicznego oraz bloku operacyjnego. Koszt tego zadania to 21,8 mln zł. Jarosławski szpital pozyskał na ten cel prawie 10 mln zł dofinansowania z pieniędzy unijnych.

W poniedziałek została podpisana umowa w tej sprawie. Inwestycja ta rozpoczęła się już w kwietniu br. i ma się zakończyć na przełomie stycznia i lutego 2018 r.

Natomiast lądowisko zostanie sfinansowane ze środków własnych powiatu. Mają w tym pomóc wyemitowane przez starostwo obligacje komunalne na kwotę 15 mln zł.

Jak poinformował Konrad Sawiński ze Starostwa Powiatowego w Jarosławiu, lądowisko budowane jest z myślą o szpitalnym oddziale ratunkowym.

 
Podpisanie umowy (fot. starostwo.jaroslaw.pl)

Z kolei w ramach inwestycji dotyczącej rozbudowy i modernizacji oddziałów "kobiecych" na oddziale ginekologiczno-położniczym powstanie odcinek ginekologiczny z 24 łóżkami, które znajdą się w jedno- lub dwuosobowych salach z pełnymi węzłami sanitarnymi, oraz odcinek położniczy, a także oddział neonatologiczny i dwie sale porodowe, w których znajdą się po trzy łóżka.

Powstanie także łącznik z pozostałymi budynkami szpitala, który będzie służył przede wszystkim do transportu pacjentów między szpitalnym oddziałem ratunkowym a blokiem operacyjnym.

Powiększony zostanie również blok operacyjny, który po zakończeniu inwestycji będzie liczył cztery sale. Ponadto w budynku szpitala, na parterze, znajdą się centralna sterylizatornia, apteka szpitalna oraz pomieszczenia techniczne.

Zdaniem dyrektora placówki Stanisława Krasnego "inwestycja ta pozwoli jarosławskiemu szpitalowi wyjść z XIX wieku, przeskakując wiek XX, do XXI wieku".

Agnieszka Pipała

Źródło: PAP
comments powered by Disqus