Gawlik: w piątek WZA PLL LOT ma zmienić statut spółki
Wiceminister skarbu Zdzisław Gawlik powiedział PAP, że na planowanym w piątek WZA PLL LOT przewidziano zmianę statutu spółki. Dodał, że jest ona konsekwencją zmiany akcjonariatu PLL LOT i wyjścia syndyka ze spółki.
Pod koniec maja 2009 roku Skarb Państwa i Towarzystwo Finansowe Silesia przejęły pełną kontrolę nad Polskimi Liniami Lotniczymi LOT. Obecnie Skarb Państwa i TF Silesia posiadają akcje spółki stanowiące ponad 93 proc. kapitału zakładowego. 6,93 proc. akcji nadal pozostaje w rękach pracowników.
Zmiana struktury kapitałowej PLL LOT - jak podkreślał wówczas resort skarbu - była "ważny elementem" poszukiwania strategicznego inwestora dla spółki.
Przed majem 2009 r. Skarb Państwa miał 67,97 proc. akcji PLL LOT. Pozostałe akcje były w rękach syndyka Swissaira, byłego inwestora w LOT, poprzez spółkę SAirLines B.V, która ogłosiła upadłość, a jej udziały w LOT przeszły do dyspozycji syndyka.
Gawlik powiedział w poniedziałek PAP, że statut PLL LOT musi być dostosowany do statutów spółek z udziałem Skarbu Państwa. Wyjaśnił, że obecnie uwzględnia on jeszcze uprawnienia i przywileje syndyka. "Nie ma żadnych powodów, by taki kształt statutu miałby zostać utrzymywany" - powiedział.
Wiceminister skarbu mówił wcześniej PAP, że prywatyzacja grupy LOT ma nastąpić w pierwszym etapie przez podwyższenie kapitału. "Równocześnie chcemy ustalić w drodze umowy, na jakich warunkach Skarb Państwa będzie sprzedawał kolejne pakiety umożliwiające inwestorowi objęcie w przyszłości większościowego udziału w LOT" - wyjaśniał wówczas Gawlik.
Resort skarbu planuje zakończyć prywatyzację spółki do końca 2011 roku. Chce też zaoferować inwestorom zainteresowanym prywatyzacją PLL LOT należące pośrednio do Skarbu Państwa spółki: EuroLot, LOT Catering, LOT Services i LOT Aircraft Maintenance Services. MSP podkreśla, że doradca prywatyzacyjny jest w bezpośrednim kontakcie z potencjalnie zainteresowanymi inwestorami.
Obecnie w spółce jest prowadzona restrukturyzacja we wszystkich obszarach jej działalności: majątkowej, zatrudnienia i organizacyjnej.
PLL LOT przewiózł w ubiegłym roku 4,5 mln pasażerów, co daje o 0,5 mln podróżnych lepszy wynik niż w 2009 r., i tym samym zwiększył swój udział w rynku do 30 proc.
PLL LOT za 2010 r. odnotował stratę operacyjną w wysokości 160 mln zł. Z danych MSP wynika, że na koniec 2010 r. LOT zatrudniał 2305 pracowników, wobec 3470 w 2009 r. Łącznie zatrudnienie w grupie kapitałowej wyniosło 6967 osób.(PAP)
dol/ aop/ mki/ jbr/
Komentarze