Eurocontrol: w niedzielę tylko 4 tysiące lotów

Eurocontrol

Nadzorująca ruch lotniczy organizacja Eurocontrol poinformowała, że w niedzielę spodziewa się w Europie zaledwie 4 tys. lotów na skutek chmury popiołów wydobywających się z islandzkiego wulkanu. Oznacza to ograniczenie ruchu lotniczego o 84 proc.

Organizacja podała w komunikacie, że normalnie w niedzielę powinno odbyć się blisko 25 tys. lotów, tymczasem na skutek zamknięcia przestrzeni powietrznej w wielu europejskich krajach będzie ich tylko ok. 4 tys. Oznacza to, że liczba odwołanych lotów w Europie rośnie lawinowo od czwartku, kiedy odwołano 27 proc. połączeń. W piątek odwołanych było blisko 60 proc. lotów, a w sobotę 78 proc.

Organizacja podaje, że paraliż ruchu lotniczego dotyczy większej części europejskiej przestrzeni powietrznej: Austrii, Belgii, Chorwacji, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, większej części Francji, Hiszpanii oraz Niemiec, Węgier, Irlandii, północnych Włoch, Holandii, Norwegii, Polski, Rumunii, Serbii, Słowenii, Słowacji, Szwajcarii, Ukrainy i Wielkiej Brytanii. W niektórych z tych krajów, jak w Polsce, przestrzeń powietrzna jest częściowo otwarta dla ruchu tranzytowego, powyżej określonej wysokości, bez możliwości lądowania.Według Eurocontrol, samoloty latają natomiast nad Europą południową, w tym nad częścią Hiszpanii i Portugalii, południowymi Bałkanami, południowymi Włochami oraz Bułgarią, Grecją i Turcją.Kolejny komunikat o sytuacji w ruchu lotniczym nad Europą Eurocontrol zapowiada na godz. 18.30. kot/ kar/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus