Wspólne rozmowy USAF, DORSZ i PAŻP dot. Personnel Recovery
Personnel Recovery to odpowiednio zaplanowane i ściśle koordynowane, wielopostaciowe działania, mające na celu odzyskanie personelu, który w wyniku różnych okoliczności wymaga takiego odzyskania.
Misje tego typu należą do najbardziej skomplikowanych i trudnych działań lotniczych. I choć nie zawsze przeprowadzane są na terenie objętym konfliktem, to presja czasu, zagrożenie zdrowia i życia poszkodowanego, a także nieprzyjazne warunki terenowe są czynnikami wymagającymi najwyższego poziomu wyszkolenia i współpracy osób zaangażowanych w Personnel Recovery.
Przykładem może być katapultowanie się pilota statku powietrznego w czasie konfliktu zbrojnego - takiego pilota należy jak najszybciej odzyskać, mając na uwadze zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim siłom i środkom wykonującym tę operację.
– Właśnie takim odzyskiwaniem personelu zajmują się nasi koledzy z Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, którzy w ostatnich dniach odwiedzili nas w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych im gen. B. Kwiatkowskiego i Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej – mówi Przemysław Walc, kierownik ośrodka ARCC w Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej.
– Wspólne rozmowy pozwoliły nam nie tylko poznać się osobiście, lecz przede wszystkim umożliwiły wymianę doświadczeń i wiedzy, które od lat rozszerzamy w NATO. Dzięki temu, w razie potrzeby, będzie nam łatwiej zaplanować i skoordynować ewentualne działania ratownicze, oparte na dwustronnej współpracy polsko-amerykańskiej – dodaje.
Komentarze