Przejdź do treści
Źródło artykułu

Cztery polskie zespoły w zawodach SAE Aero Design West w Kalifornii

Studenckie zespoły z Warszawy, Poznania, Rzeszowa i Krakowa wezmą udział w międzynarodowych zawodach SAE Aero Design West, które między 24 a 26 kwietnia odbędą się w Kalifornii. Młodzi inżynierowie mają zbudować zdalnie sterowany model tzw. samolotu udźwigowego.

W zawodach SAE Aero Design, rozgrywanych od 1986 roku, biorą udział studenci uczelni technicznych z całego świata. Zawody odbywają się w USA i są podzielone na dwie edycje – wschodnią oraz zachodnią. Zadaniem młodych inżynierów jest zaprojektowanie i zbudowanie zdalnie sterowanego modelu tzw. samolotu udźwigowego. Wygrywa drużyna, która zdoła wynieść jak największy ciężar w powietrze - przy jak najmniejszej masie własnej modelu. Samoloty rywalizują w trzech klasach: Micro, Regular oraz Advanced. Modele samolotów oceniają m.in. przedstawiciele NASA i Boeinga.

W konkursie SAE Aero Design West wystartują cztery zespoły z Polski. Wśród nich młodzi inżynierowie z Wydziału Mechanicznego Energetyki i Lotnictwa Politechniki Warszawskiej, którzy w ubiegłym roku zdobyli po medalu w każdej z trzech konkursowych kategorii.

Tradycyjnie wystartują oni we wszystkich kategoriach konkursu, reprezentując wykonane przez siebie bezzałogowe samoloty w klasach Micro, Regular i Advanced. 12-osobowy zespół poleciał do Stanów Zjednoczonych z trzema samolotami: Sparrow (klasa Micro), Ladybird (klasa Regular) oraz Blackjack (klasa Advanced).

„Wyzwań w tym roku jest bardzo dużo: w klasie Micro zmienił się regulamin, czyli od podstaw zaprojektowaliśmy nowy samolot, natomiast w klasie Advanced stworzyliśmy nowatorski system wykonujący misję obserwacji i autonomicznego zrzutu ładunku humanitarnego. W najbardziej prestiżowej klasie – Regular – startujemy samolotem dopracowywanym przez ostatnie dwa lata” - mówi prezes Koła Agnieszka Garstka.

W dwóch kategoriach konkursowych Micro i Regular zmierzą się członkowie poznańskiego zespołu AKL SAE Aero Design Poznań. Podczas zawodów zaprezentują przygotowane przez nich samoloty: Pszczoła i Szerszeń. Konstrukcje w marcu tego roku brały udział w rozgrywanych w Lakeland na Florydzie zmaganiach SAE Aero Design East. Poznańscy studenci zdobyli na nich trzecie miejsce w kategorii Regular, trzecie miejsce w prezentacji technicznej i czwarte miejsce w klasyfikacji generalnej klasy Micro. Teraz liczą na jeszcze lepszy wynik. „Po każdych takich zawodach wprowadzamy poprawki do naszych modeli i stale je ulepszamy, żeby zajmować coraz lepsze miejsca. Dla wielu z nas takie zawody to realizowanie swojej wielkiej pasji” – mówił członek zespołu Kamil Dombek.

Kraków w konkursie SAE Aero Design West w kategorii Advanced będzie reprezentował zespół Aero Team ILK AGH. Zespół studentów Akademii Górniczo-Hutniczej zbudował swój samolot we współpracy z niemieckim Institut fuer Leichtbau und Kunststofftechnik.

W zawodach weźmie również zespół EUROAVIA Rzeszów. Zespół składający się z ośmiu pracuje nad modelem konkursowym startującym w klasie Regular. Prace nad ich projektem rozpoczęły się w styczniu ubiegłego roku.

PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mrt/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony