Bieńkowska: chcę, by Porty Lotnicze wreszcie zaczęły działać normalnie
Trzeba uporządkować Porty Lotnicze tak, by to przedsiębiorstwo wreszcie zaczęło funkcjonować normalnie - powiedziała PAP wicepremier, minister infrastruktury i rozwoju Elżbieta Bieńkowska. Poinformowała, że jest planowana komercjalizacja Portów.
Na początku lutego Bieńkowska odwołała dyrektora Przedsiębiorstwa Państwowe Porty Lotnicze oraz warszawskiego Lotniska Chopina Michała Marca i powołała na jego miejsce Michała Kaczmarzyka. Podawanym wówczas przez resort powodem zmian była "potrzeba zwiększenia skuteczności zarządzania przedsiębiorstwem". Po miesiącu od objęcia stanowiska, nowy dyrektor Portów wypowiedział zakładowy układ zbiorowy pracy, który zapewniał pracownikom np. odprawy w wysokości do 36 pensji.
Wypowiedzenie układu wywołało sprzeciw działających w przedsiębiorstwie związków zawodowych. Bieńkowska przyznała w rozmowie z PAP, że sytuacja w Portach Lotniczych jest trudna, ale ona - jak zapewniła - nie chce ani jej zaogniać, ani straszyć pracowników. Poinformowała, że w resorcie trwają prace nad zmianami w prawie, które doprowadzą do komercjalizacji przedsiębiorstwa, czyli przekształcenia go w spółkę. Pytana, kiedy zmiany mógłby przyjąć rząd, odpowiedziała: "jak najszybciej".
Od kilku miesięcy media spekulują, że ma powstać holding lotniczy, do którego mają wejść m.in. Porty Lotnicze i PLL LOT. Szefowa resortu infrastruktury i rozwoju zdementowała jednak te pogłoski. "To jest przedsiębiorstwo państwowe, które rządzi się specyficznymi regułami" - powiedziała o Portach Lotniczych. "Wciąż słyszę, że różne zmiany idą w kierunku holdingu lotniczego i po raz kolejny to dementuję. Najpilniejsze jest uporządkowanie sytuacji prawnej i ekonomicznej w Portach Lotniczych tak, by wreszcie było to normalnie działające przedsiębiorstwo. Przykładowo, bardzo cenię Radę Pracowniczą i związki zawodowe, uważam, że w demokracji jest to oczywiste, że pracownicy mają wpływ na działanie przedsiębiorstwa, ale nie może być tak, żeby w tak dużym stopniu organizacje te ingerowały w bieżące zarządzanie spółką" - wyjaśniła wicepremier.
W przedsiębiorstwie Porty Lotnicze pracuje 2,2 tys. osób, z tego blisko 1,4 tys. to osoby operacyjne, pracujące na lotnisku, a 800-900 to pracownicy administracji. Strata firmy za ubiegły rok może wynieść ok. 200 mln zł. W środę dyrektor Portów zapowiedział redukcję zatrudnienia o kilkaset osób. Ponadto poinformował, że trwają prace nad przygotowaniem trzech dokumentów - planu generalnego lotniska, biznesplanu dla PPL na 10 lat oraz krótkoterminowego biznesplanu z elementami restrukturyzacji.
Przedsiębiorstwo zajmuje się m.in. budową i eksploatacją lotnisk oraz świadczeniem usług na rzecz pasażerów i linii lotniczych. Zarządza dwoma portami lotniczymi - w Warszawie i Zielonej Górze. Posiada również udziały w 10 spółkach nadzorujących działanie lotnisk: w Krakowie, Szczecinie, Poznaniu, Gdańsku, Modlinie, Wrocławiu, Katowicach, Szczytnie, Bydgoszczy i Rzeszowie. Ponadto PPL ma udziały w spółkach handlingowych oraz firmach świadczących usługi pozalotnicze, m.in. w spółce zarządzającej hotelem Courtyard by Marriott.
Warszawskie Lotnisko Chopina jest największym portem lotniczym w Polsce. Obsługuje ruch rozkładowy, czarterowy, general aviation oraz cargo. W 2013 r. na lotnisku odprawiono ponad 10,6 mln pasażerów. Działa na nim 27 regularnych przewoźników (w tym dwóch niskokosztowych), którzy w sezonie zimowym 2013/14 obsługują połączenia do 75 portów w 38 krajach na czterech kontynentach.
Agata Kalińska (PAP)
Komentarze