Biblioteka w Mrągowie dostała książkę o przedwojennej szkole szybowcowej

Ilustracja z książki "Holujący szybowce. Pamiętnik ze Szkoły Szybowcowej" (fot. Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej/FB)

Mrągowska biblioteka miejska otrzymała w darze wydaną w 1938 roku książkę o szkole szybowcowej w tym mieście. Pisana szwabachą powieść jest ilustrowana zdjęciami z tamtego okresu. Biblioteka zapowiada, że będzie można przeglądać ją na miejscu i w formie skanów.

Kierownik mrągowskiej biblioteki Barbara Szymańska powiedziała PAP, że książka jest właśnie opracowywana. "Zeskanujemy ją i udostępnimy w internecie ale będzie ja można przeglądać także u nas, na miejscu. Ma wiele bardzo ciekawych zdjęć więc będzie gratką dla miłośników historii miasta" – powiedziała Szymańska.

Wydana w 1938 roku książka Kiliana Kolla „Die Flügelschlepper. Tagebuch aus einer Segelfliegerschule" ("Holujący szybowce. Pamiętnik ze Szkoły Szybowcowej") została przekazana bibliotece w Mrągowie przez mieszkającego obecnie w Niemczech kolekcjonera Janusza Sibika. "Nasza biblioteka od lat gromadzi dokumenty, zdjęcia, albumy, fotografie, tzw. dokumenty życia codziennego miasta. Stawiamy sobie za cel z jednej strony zebranie relacji o dawnych dziejach Mrągowa, z drugiej ich propagowanie" – powiedziała PAP Szymańska.

Książka wydana jest w trudnej dziś do odczytania niemieckiej kursywie, szwabasze. "Szczęśliwie zaprzyjaźniony z nami szef informacji turystycznej Robert Wróbel jest germanistą i czyta szwabachę. Podjął się trudu przeczytania tej książki, co nie było ani łatwe, ani pasjonujące, bo książka nie ma za wiele akcji. Dominują w niej opisy uruchamiania szybowców, latania itp. Jest to jednak świadectwo dawnych czasów i to jest dla nas cenne i ważne" – podkreśliła kierownik mrągowskiej biblioteki. Dodała, że w zbiorach tej placówki znajduje się już podobna książka o tzw. Mazurskiej Ojczyźnie. "Kilka osób z niej korzystało co bardzo nas cieszy" – przyznała Szymańska.

 
Ilustracje z książki (fot. Mrągowskie Centrum Informacji Turystycznej/FB)

Przekazana bibliotece książka ma 147 stron i jest powieścią fabularną opartą na prawdziwych wydarzeniach i miejscach. Akcja osadzona jest w przedwojennej mrągowskiej Szkole Szybowcowej na Półwyspie Czterech Wiatrów. Opisane wydarzenia toczą się w latach 30-tych po dojściu Adolfa Hitlera do władzy. W ocenie Rafała Wróbla narratora można utożsamiać z autorem. "W dużej mierze w książce zawarte są fakty z życia pisarza. Do szkoły trafia jako weteran wojenny, który chce nauczyć się latać szybowcem" – napisał o książce Wróbel.

Autor książki nazywał się Walter Julius Bloem, ale pisał pod pseudonimem Kilian Koll. Wróbel podaje, że jego twórczość w dużej części opiera się na przeżyciach wojennych i jest związana z armią niemiecką, jako nastolatek walczył w I wojnie światowej. Po wojnie zdobył tytuł doktora filozofii i osiedlił się w Kulinowie pod Mikołajkami. Popierał narodowy socjalizm, z entuzjazmem przyjął przejęcie władzy w Niemczech przez Hitlera. W 1938 roku ponownie zaciągnął się do wojska, w czasie II wojny walczył w Polsce i Francji. Zaginął w maju 1945 roku podczas walk w Berlinie.

Cześć zdjęć zamieszczonych w książce o szkole szybowcowej w Mrągowie można znaleźć na stronie internetowej mrągowskiej informacji turystycznej (LINK).

Źródło: PAP
comments powered by Disqus