83 wnioski ugodowe i 13 pozwów w sprawie hałasu z lotniska w Poznaniu

Hałas lotniczy, infookno.pl

83 właścicieli nieruchomości wokół poznańskiego lotniska Ławica chce w drodze ugody załatwić sprawę odszkodowań za hałas lotniczy, z kolei 13 skierowało do sądu pozwy w tej sprawie - poinformował w piątek PAP prezes portu lotniczego Mariusz Wiatrowski.

To efekt utworzenia wokół lotniska obszaru ograniczonego użytkowania. Decyzję o utworzeniu tego obszaru podjął sejmik w styczniu 2012 roku, dzięki niemu np. mieszkańcy okolicznych domów uzyskują podstawy do roszczeń za uciążliwy hałas. W takiej strefie nie można budować np. nowych szpitali czy przedszkoli, a nowe domy muszą zapewniać ich mieszkańcom właściwy komfort akustyczny.

Teren obszaru ograniczonego użytkowania wokół Ławicy obejmuje 10,16 km kw., według wstępnych szacunków na terenie tym mieszka około 6 tys. osób. Według szacunków portu lotniczego około 500 właścicieli nieruchomości będzie mogło skutecznie ubiegać się o ugodę lub odszkodowanie w związku z hałasem generowanym przez lotnisko.

Zarząd poznańskiego lotniska zaproponował mieszkańcom ugodowe wypłacanie odszkodowań. W ramach proponowanej procedury, lotnisko zorganizuje i opłaci modernizację akustyczną nieruchomości, a mieszkaniec zrzeknie się wszelkich roszczeń wobec lotniska. Ci, którzy z tej propozycji nie skorzystają, mogą swoich roszczeń dochodzić w sądzie do lutego 2014 roku.

Dotychczas wnioski o ugodę złożyło 83 właścicieli nieruchomości, zawartych zostało 50 umów.

13 właścicieli złożyło pozwy o odszkodowania do sądu, z czego osiem zostało już zaakceptowanych pod względem formalnym. Roszczenia te dotyczą kwot od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Lotnisko dostało też kilkadziesiąt wezwań do zapłaty wystawionych przez mieszkańców, którzy we własnym zakresie wykonali modernizację swoich domów. Sprawy te są rozpatrywane.

Władze lotniska poinformowały, że spółka podjęła działania służące ograniczeniu hałasu generowanego przez lotnisko. "Jest to stosowanie nowych procedur podchodzenia do lądowania i startu, ograniczenie ruchu lotniczego samolotów starszej generacji, likwidacja hałaśliwych agregatów prądotwórczych, wykorzystywanie warunków naturalnych lotniska do ograniczania hałasu czy też ograniczenie ruchu lotniczego w nocy. Pamiętajmy też, że nowe samoloty w przyszłości będą mniej hałasowały" - powiedział PAP prezes Wiatrowski.

Port lotniczy Poznań Ławica rocznie obsługuje 1,6 mln pasażerów, przy około 25 tys. operacji lotniczych.(PAP)

kpr/ mki/

Źródło: PAP
comments powered by Disqus