Dotacja MNiSW dla PWSZ w Chełmie na budowę betonowego pasa na lotnisku
28 marca w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej odbyła się konferencja prasowa z udziałem władz uczelni. Podczas spotkania Senator Józef Zając przekazał otrzymaną od Wicepremiera i Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego Jarosława Gowina informację nt. przyznania środków z Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego na budowę pasa betonowego – dotacja w wysokości ponad 21 mln złotych. Spotkanie było też okazją do podsumowania minionego roku oraz bieżących projektów.
Pas betonowy jest niezbędny do pełnego funkcjonowania Centrum Lotniczego PWSZ w Chełmie i lotniska w Depułtyczach Królewskich. Przede wszystkim umożliwi wykonywanie wszystkich operacji lotniczych również w okresach gorszych warunków pogodowych. Zgoda na budowę pasa betonowego, to także początek realizacji dużo większego projektu, który zakłada m.in. budowę specjalnego hangaru, gdzie będzie możliwość przeprowadzania remontów oraz napraw niemalże wszystkich rodzajów samolotów.
– Pas betonowy to niezbędna infrastruktura lotnicza, która zwiększy atrakcyjność naszego Centrum Lotniczego i otworzy przed nami kolejne możliwości rozwoju. To także impuls, który będzie stymulował rozwój Chełma i całego regionu. Wiemy, że dostępność komunikacyjna miasta to jeden z ważnych aspektów, który inwestorzy biorą pod uwagę wybierając lokalizację nowych projektów. Dzięki naszej inwestycji będziemy w stanie spełnić oczekiwania dogodnej komunikacji nawet dla najbardziej wymagających – powiedział profesor nadzw. dr hab. inż. Arkadiusz Tofil, rektor Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Chełmie.
Uczelnia planuje także pozyskanie środków na budowę budynku dydaktycznego przy Centrum Studiów Inżynierskich. To docelowe nowoczesne miejsce na działalność naukowo-badawczą kadry Instytutu Nauk Technicznych i Lotnictwa. CSI razem z aulami stałoby się komfortowym kompleksem, również dla naszych studentów.
Spotkanie było także doskonałą okazją do podsumowania wyniku finansowego za rok 2017 oraz bieżących spraw, m.in. budowy akademika. Uczelnia zakończyła miniony rok z pozytywnym wynikiem ponad 305 000 złotych. Wynik ten potwierdza stabilną sytuację finansową uczelni oraz daje możliwość właściwych warunków do aplikowania o kolejne projekty, które wymagają wkładu własnego.
Prace nad akademikiem idą zgodnie z planem i realizowane są terminowo, mimo niesprzyjającej aury. Stopień zaawansowania prac pozwala stwierdzić, że zostanie on oddany zgodnie z zaplanowanym harmonogramem. Studenci, którzy rozpoczną naukę w roku akademickim 2018/2019 będą mieli już możliwość zakwaterowania w nowoczesnym, klimatyzowanym, w pełni wyposażonym akademiku.
Komentarze