Przejdź do treści
Źródło artykułu

Otwarcie nowej placówki Straży Granicznej w Radomiu

Siódma placówka Straży Granicznej podlegająca Nadwiślańskiemu Oddziałowi SG została uroczyście otwarta w Radomiu. Jej powstanie wiąże się z planowanym na wiosnę przyszłego roku uruchomieniem portu lotniczego Warszawa-Radom i lotniczego przejścia granicznego.

"Niewątpliwie ta decyzja stricte strukturalna wzmocni naszą obecność na Mazowszu, ale zwiększy także naszą efektywność działania w terenie" – stwierdził w czwartek podczas otwarcia wiceminister spraw wewnętrznych Bartosz Grodecki.

Wiceminister wspomniał o dużej aktywności Straży Granicznej w ciągu ostatnich dwóch lat. "Wydaje się, że był to okres chyba najtrudniejszy w tej ponad 30-letniej historii formacji" – zauważył Grodecki.

Dodał, że pogranicznicy musieli zmierzyć się z trudnymi zadaniami. "Począwszy od działań podejmowanych na naszej wewnętrznej granicy, kiedy przywracaliśmy kontrole w czasie pandemii COVID-19, potem ochrona granicy wschodniej przed zorganizowanym atakiem hybrydowym reżimu Aleksandra Łukaszenki, i chybna to najtrudniejsze zadanie, czyli obsługa przejść granicznych, w momencie kiedy reżim Federacji Rosyjskiej zaatakował wolną, suwerenną Ukrainę i kiedy setki tysięcy uchodźców wojennych ruszyło w stronę naszej granicy, szukając bezpiecznego schronienia" – powiedział wiceminister.

Zastępca komendanta głównego Straży Granicznej gen. bryg. SG Wioleta Gorzkowska zauważyła, że utworzenie placówki w Radomiu jest związane z planowanym uruchomieniem stałego lotniczego przejścia granicznego. "Z chwilą uruchomienia połączeń lotniczych funkcjonariusze tutejszej placówki będą realizować dodatkowo zadania związane z organizacją i kontrolą ruchu granicznego" – zaznaczyła gen. Gorzkowska.

Wicekomendant SG wskazała, że utworzenie placówki w Radomiu jest także odpowiedzią na coraz większą obecność cudzoziemców na terenie woj. mazowieckiego. Z danych Straży Granicznej wynika, że obecnie przebywa tutaj ponad 127 tys. cudzoziemców posiadających ważne karty pobytu w Polsce, co stanowi 28 proc. wszystkich cudzoziemców posiadających takie dokumenty.

Nowo powołana placówka Straży Granicznej w Radomiu obejmuje zasięgiem osiem południowych powiatów województwa mazowieckiego. Są to powiaty: białobrzeski, przysuski, grójecki, radomski, zwoleński, kozienicki, lipski i szydłowiecki, które stanowią blisko 20 proc. powierzchni województwa mazowieckiego.

Placówka SG w Radomiu w początkowym etapie funkcjonowania będzie skupiać się na działaniach w terenie - w zakresie zapobiegania i przeciwdziałania nielegalnej migracji oraz przestępczości z udziałem cudzoziemców.

"Docelowo zaś, po planowanym na przyszły rok uruchomieniu lotniczego przejścia granicznego i Portu Lotniczego Warszawa-Radom funkcjonariusze z PSG w Radomiu będą również realizować pełne spektrum zadań związanych z dokonywaniem i organizacją kontroli ruchu granicznego w międzynarodowym porcie lotniczym, a także z zapewnieniem bezpieczeństwa i porządku publicznego w przejściu granicznym" – przekazała rzeczniczka Komendanta Nadwiślańskiego Oddziału Straży Granicznej kpt. Dagmara Bielec.

Na co dzień funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej w Radomiu odpowiedzialni są za działania kontrolno-weryfikacyjne, w szczególności w zakresie kontroli legalności pobytu, kontroli legalności wykonywania pracy przez cudzoziemców, prowadzenia działalności gospodarczej przez cudzoziemców oraz powierzenia wykonywania pracy cudzoziemcom.

Poza zadaniami kontrolnymi, radomscy funkcjonariusze, współpracując z Mazowieckim Urzędem Wojewódzkim, przeprowadzają wywiady środowiskowe, jak również zapewniają cudzoziemcom szereg porad w zakresie ustalenia stanu prawnego i faktycznego ich pobytu oraz warunków, jakie należy spełnić przy przekraczaniu granic Polski. Organizują także konsultacje wizowe, przyjmują od cudzoziemców wnioski o ochronę międzynarodową oraz badają przesłanki do uzyskania przez cudzoziemców zgody na pobyt tolerowany lub na pobyt ze względów humanitarnych.

Port lotniczy w Radomiu ma ruszyć wiosną 2023 r. (PAP)

Autorka: Ilona Pecka

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony