X Festiwal Modelarski w Olsztynie z Memoriałem

X Olsztyński Festiwal Kultury Modelarskiej (fot. modelarze.olsztyn.pl)

Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” zaprasza na tegoroczny – X Olsztyński Festiwal Kultury Modelarskiej pod roboczą nazwą „Wielka Ekshibicja” (dla niedomyślnych ang. exhibition – wystawa). Festiwal odbędzie się w dniach 30-31.03.2019 r.

Organizatorzy głęboko wierzą, że modelarstwo jest częścią kultury – opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania. – Zrobimy wszystko, by udowodnić te tezy urzędnikom, powtarzającym, że modelarstwo kulturą nie jest i na wsparcie nie zasługuje – mówią organizatorzy.

Uczestnik może wystawić dowolną liczbę modeli. Dołączenie dokumentacji do modelu nie jest obowiązkowe, ale zalecane w przypadku modeli waloryzowanych.

Jedną z bardzo ważnych części tego Festiwalu będzie zapoczątkowanie Memoriału plut. pil. Lecha Dunajewskiego. Lech Dunajewski był niezwykłą postacią związaną z Olsztynem. Podczas wojny pilot myśliwski i bombowy RAF, później zdecydował się na powrót do kraju, w Olsztynie tworzył Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Jego losy zasługują na książkę lub film.

Jako Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy chcemy, aby z jego nazwiskiem i historią kojarzyła się także prestiżowa nagroda modelarska – opowiadają członkowie Stowarzyszenia.

Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego jest częścią X Olsztyńskiego Festiwalu Kultury Modelarskiej – rozegrany zostanie jako kategoria specjalna.

Do rywalizacji w Memoriale dopuszczone są modele plastikowe oraz kartonowe w dowolnej skali.

W Memoriale mogą brać udział modele następujących typów samolotów, na których latał Lech Dunajewski: Tiger Moth, Fairey Battle, Airspeed Oxford, Miles Master, Defiant, Hurricane, Spitfire Vb, Hawker Tempest, Hawker Typhoon, Bristol Blenheim, Whitley Whitworth, Wellington, Miles Martinet, Hawker Henley, Percival Proctor, PO2, Zlin 26, Junak, Jak 18, Piper H Grasshopper, Kadet (Heinkel He 72 Kadett), Szczygieł (Focke-Wulf Fw 44 Stieglitz), Jungmann.

Modele powinny być wykonane w polskich oznaczeniach (jeśli polskie jednostki używały konkretnego typu samolotu), premiowane będą malowania z dywizjonów 316, 288 i 577 RAF, w których latał Lech Dunajewski.

Jury wyłoni jednego zwycięzcę, który otrzyma I Memoriał plut. pil. Lecha Dunajewskiego razem z nagrodą rzeczową.

Zachęcamy już teraz do budowy modeli wymienionych samolotów, które będą mogły być wystawione w kategorii specjalnej Memoriału – dodają.

Na X Festiwalu Kultury Modelarskiej organizatorzy wprowadzają też kategorię specjalną „Model w budowie”. – Naszym celem jest pokazanie zwiedzającym różnych etapów powstawania modelu, waloryzacji używanych przez modelarzy oraz niezbędnego wkładu pracy – tłumaczą organizatorzy. Kategoria nie będzie podzielona na skale, mogą być w niej wystawione modele, które nie są jeszcze pomalowane.

Zapisy na X Festiwal Kultury Modelarskiej w Olsztynie zostały uruchomione. Aby Wziąć udział w festiwalu należy wypełnić formularz na stronie: www.modelarze.olsztyn.pl/zapisyx/. karty uczestnictwa w konkursie będą do odbioru w rejestracji przed konkursem. Będzie również możliwość zapisów na miejscu, lecz z przyczyn logistycznych organizatorzy gorąco zachęcają już teraz by zapisywać się poprzez stronę internetową. Będzie na pewno sprawniej. Więcej TUTAJ.

Udział w konkursie, wstęp na Festiwal są całkowicie bezpłatne.

Więcej informacji na stronie www.modelarze.olsztyn.pl, www.pwm.org.pl oraz na profilu facebookowym Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy "Warmia" oraz na stronie wydarzenia.

Źródło: Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy "Warmia"
comments powered by Disqus