X Festiwal Modelarski w Olsztynie z Memoriałem

X Olsztyński Festiwal Kultury Modelarskiej (fot. modelarze.olsztyn.pl)

Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy „Warmia” zaprasza na tegoroczny – X Olsztyński Festiwal Kultury Modelarskiej pod roboczą nazwą „Wielka Ekshibicja” (dla niedomyślnych ang. exhibition – wystawa). Festiwal odbędzie się w dniach 30-31.03.2019 r.

Organizatorzy głęboko wierzą, że modelarstwo jest częścią kultury – opartą na wiedzy historycznej, technicznej, na talentach rzemieślniczych i artystycznych oraz na kulturze spędzania czasu i wspólnego biesiadowania. – Zrobimy wszystko, by udowodnić te tezy urzędnikom, powtarzającym, że modelarstwo kulturą nie jest i na wsparcie nie zasługuje – mówią organizatorzy.

Jedną z bardzo ważnych części tego Festiwalu będzie zapoczątkowanie Memoriału plut. pil. Lecha Dunajewskiego. Lech Dunajewski był niezwykłą postacią związaną z Olsztynem. Podczas wojny pilot myśliwski i bombowy RAF, później zdecydował się na powrót do kraju, w Olsztynie tworzył Aeroklub Warmińsko-Mazurski. Jego losy zasługują na książkę lub film.

Jako Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy chcemy, aby z jego nazwiskiem i historią kojarzyła się także prestiżowa nagroda modelarska. Na razie tytułem zapowiedzi zamieszczamy listę samolotów, na których latał Lech Dunajewski, poddając ich wykonanie pod uwagę braci modelarskiej: Tiger Moth, F.Battle, Oxford, M.Master, Defiant, Hurricane, Spitfire, Tempest, Typhoon, Blenheim, Whitley, Wellington, Martinet, H.Henley, Proctor. Było jeszcze parę innych, staramy się ustalić, na jakich maszynach latał po wojnie w Polsce (zapewne CSS 13, An 2, Junak) – opowiadają członkowie Stowarzyszenia.

Cały czas badamy temat, zachęcamy już teraz do budowy modeli wymienionych samolotów, które będą mogły być wystawione w kategorii specjalnej Memoriału – dodają.

Dalsze informacje będą zamieszczane sukcesywnie, bo organizatorzy mają także inne pomysły. Dodatkowe informacje na publikowane będą na stronie www.modelarze.olsztyn.pl oraz na profilu facebookowym Olsztyńskiego Stowarzyszenia Modelarzy "Warmia" oraz na stronie wydarzenia.

Już teraz zapraszamy do Olsztyna w bieżącym – 2019 roku.

Źródło: Olsztyńskie Stowarzyszenie Modelarzy "Warmia"
comments powered by Disqus