O lotnictwie, kształceniu lotniczym i motoryzacji w Radiu Centrum. Dyrektor OKL gościem audycji

Mieczysław Górak - dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego PRz w samolocie (fot. okl.prz.edu.pl)

27 lutego 2020 roku instr. pil. Mieczysław Górak – dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej był gościem audycji Akademickiego Radia Centrum. W programie pt. "W CENTRUM PRZ" opowiadał m.in. o szeroko pojętym kształceniu lotniczym, lotnictwie, a także o motoryzacji.

Andrzej Blahaczek, radio Centrum:Jak (...) zmieniło się szkolenie pilotów na przestrzeni ostatnich lat? Jest więcej aparatury, (...) większość uczy się latać na automacie, autopilocie więc te umiejętności, które kiedyś były bardzo potrzebne wydaje się, że teraz  takie potrzebne nie są.

Mieczysław Górak, OKL PRz:Z mojej prawie czterdziestoletniej praktyki jako instruktor mogę powiedzieć, że to (...) nie jest to szkolenie co było kiedyś. W chwili obecnej ta technika ułatwia życie pilotowi, ale niestety wymaga od niego większej wiedzy obsługi tych urządzeń (...) Trzeba być przygotowanym, że urządzenie może ulec awarii i trzeba sobie wtedy z tym poradzić. My teraz szkolimy operatorów urządzeń. Zresztą była taka koncepcja, żeby nie był zawód 'pilota' tylko 'operatora statku powietrznego'. O ile ja pamiętam to na Tu-154 było 5 członków załogi, a w chwili obecnej we wszystkich samolotach jest tylko 2 pilotów. Zastępują i mechaników, nawigatorów, radiooperatorów (...) W chwili obecnej ci piloci są doskonale wyszkoleni na symulatorach na których mają przećwiczone takie sytuacje które być może nigdy się nie zdarzą. Natomiast ci, którzy dawniej się szkolili to doświadczenie nabywali na podstawie błędu z którego – powiedzmy – jakoś tam wyszli. Natomiast w chwili obecnej jest możliwość powtórzenia tych błędów wszystkich (...) jest też możliwość zasymulowania wielu awarii, które po prostu nie występują i oby nie wystąpiły.

Całej rozmowy można posłuchać na stronie www.okl.prz.edu.pl

Źródło: OKL Politechniki Rzeszowskiej
comments powered by Disqus