W cieniu bydgoskiego portu
Dyrektor Aeroklubu Pomorskiego: - Konkurować nie miałoby sensu, ale współpracować można.
Nikt zdrowo myślący nie łudził się chyba, że lotnisko w Toruniu ma jakąkolwiek szansę na rywalizację z bydgoskim Portem Lotniczym. Poprawić jego stan jednak trzeba.
Czy tak będzie, czas pokaże. Jak już informowaliśmy, Zarząd Województwa podjął niedawno decyzję o nabyciu większościowego pakietu akcji bydgoskiego Portu Lotniczego od austriackiej spółki Meinl Aiports International. Jeśli zgodzi się na to sejmik, samorząd województwa wyłoży na to 4 mln euro.
- Wszystko po to, aby mocniej zaangażować się w rozwój tego portu - mówi marszałek Piotr Całbecki.
Na rozwój Portu Lotniczego Bydgoszcz stawia również minister infrastruktury Cezary Grabarczyk, który stwierdził: - Najważniejszym dla województwa kujawsko-pomorskiego lotniskiem będzie port w Bydgoszczy. Będziemy się starać o wpisanie go do sieci TEN-T. To znacznie podniesie jego prestiż.
Przypomnijmy, TEN-T to wiodąca w świecie firma dostarczająca przesyłki do określonego przez klienta miejsca na świecie w określonym przez niego czasie.
- Właściwie nigdy nie aspirowaliśmy do roli konkurenta lotniska w Bydgoszczy, bo to nie miałoby sensu - mówi Janusz Rosołek, dyrektor Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu. Oba pełnią zupełnie inne funkcje i niech tak zostanie. Możemy ewentualnie w przyszłości współpracować z portem w Bydgoszczy, przechwytywać ruch małych samolotów turystycznych czy biznesowych. Mamy już np. możliwość tankowania statków powietrznych, co po przystąpieniu Polski do układu z Schengen w 2008 r., ma kapitalne znaczenie.
O tym, że toruńskie lotnisko jest dobre w tym co robi, świadczy chociażby fakt organizowania na nim zgrupowań kadry narodowej, są tu też szkolenia szybowcowe, samolotowe, mikrolotowe i spadochronowe. W ubiegłym roku wylądowali tu np. Duńczycy na 40 samolotach, którzy m.in. zwiedzali Toruń. Francuzi z kolei ćwiczyli tu akrobacje. - Staramy się oczywiście o poprawę funkcjonalności naszego lotniska - przekonuje dyrektor Rosołek. - Chcemy np. poprawić główną drogę startową poprzez położenie na niej nowej nawierzchni. Stara pamięta przecież czasy II wojny światowej.
Podobnie rolę toruńskiego lotniska widzą władze miasta.
Czytaj całość artykułu w serwisie Nowości.
Komentarze