Niemcy: lotnisko Kolonia/Bonn wznowiło działalność po awarii systemu kontroli pasażerów
Lotnisko Kolonia/Bonn w zachodnich Niemczech wznowiło działalność po porannej awarii systemu kontroli bezpieczeństwa i operacji policji - poinformowały w piątek władze portu lotniczego. Pasażerowie muszą liczyć się z wydłużonym czasem oczekiwania.
W piątek rano odloty z lotniska zostały wstrzymane, ponieważ zamknięto strefę bezpieczeństwa – poinformowała niemiecka policja.
Według portalu WDR nowo wprowadzone skanery CT, przeznaczone do kontroli pasażerów, działały nieprawidłowo. W efekcie do strefy bezpieczeństwa mogły trafić przedmioty, które nie zostały sprawdzone zgodnie z procedurami.
Policja poinformowała o incydencie zagrażającym bezpieczeństwu. Jak podał WDR, pracownicy kontroli mieli wykryć w jednym z bagaży podręcznych przedmioty wskazujące na potencjalne zagrożenie. Przedmioty te były widoczne na monitorach skanerów. Zgodnie z procedurą torba powinna zostać skierowana do dodatkowej kontroli, jednak trafiła ona z powrotem do pasażera. Osoba ta zabrała torbę i oddaliła się od strefy bezpieczeństwa – przekazał WDR.
Funkcjonariusze poszukiwali pasażera, który odebrał wskazany bagaż – dodano. W związku z tym zamknięto strefy bezpieczeństwa w terminalach 1 i 2.
Jeszcze w godzinach przedpołudniowych na stronie internetowej ukazał się komunikat, że ruch został wznowiony, a działania policji - zakończone.
Portal WDR zaznaczył, że pasażerowie muszą nadal liczyć się z utrudnieniami, ponieważ wejścia do stref bezpieczeństwa odbywają się stopniowo, aby nie doprowadzić do ich przeciążenia.
W czwartek utrudnienia dotknęły wiele lotnisk w Niemczech z powodu strajku. Protest pilotów i personelu pokładowego Lufthansy doprowadził do odwołania niemal wszystkich rejsów przewoźnika z Niemiec. Odwołano prawie 800 lotów z udziałem około 100 tys. pasażerów. (PAP)
ipa/ rtt/