Przejdź do treści
Źródło artykułu

Pierwszy pilot F-16 – Krystian Zięć – w rozmowie z Marcinem Prokopem

W najnowszym odcinku Z TYMI CO SIĘ ZNAJĄ #2 gościem programu był Krystian Zięć, człowiek który przestworza zna niczym własną kieszeń. W rozmowie z Marcinem Prokopem zdradza tajniki lotnictwa.

Krystian Zięć to były dowódca 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Łasku. Pułkownik rezerwy, pilot-instruktor (F-16). Współodpowiedzialny za utworzenie pierwszego stałego kontyngentu Sił Zbrojnych USA w Polsce.

Odpowiedzialny za operacje lotnicze w ramach ćwiczeń NATO Air Meet 2003r. Dowodził min. kontyngentami F-16 w ramach Tactical Leadership Program (Belgia), Frisian Flag (Holandia), Tiger Meet (Francja), oraz zespołem lotniczym podczas pierwszej w historii polskiego oręża certyfikacji systemu F-16 – FORCEVAL przeprowadzonej przez NATO Taceval Division w 2011 roku. Eskadra pod jego dowództwem zdobyła laur najlepszego pododdziału Sił Powietrznych.

Jako pierwszy uzyskał uprawnienia instruktorskie w zakresie szkolenia podstawowego i taktycznego na samolocie F-16, nadane przez instruktorów USAF i USANG po odbytym szkoleniu w kraju. Pierwszy dowódca ugrupowań taktycznych (COMAO) – Mission Commander (F-16). Dowodząc dużymi międzynarodowymi zespołami uderzeniowymi był odpowiedzialny za procesy planowania, skuteczną egzekucję, bezpośrednie dowodzenie w powietrzu i ocenę rezultatów działań. Współtworzył zręby historycznych zdolności w zastosowaniu noktowizji, które radykalnie zwiększyły możliwości systemu F-16 w operacjach nocnych.


Krystian Zięć rozmowie z Marcinem Prokopem (fot. kadr z filmu na youtube.com)

Wprowadził wiele innowacyjnych rozwiązań mających wpływ na efektywność działań na poziomie pododdziału i jednostki wojskowej. Będąc dowódcą 32 Bazy Lotnictwa Taktycznego wykorzystał na szeroką skalę system e-learnigowy, obejmujący szkolenia programowe i uzupełniające, oraz szkolenia w zakresie przygotowawczym do ponownej certyfikacji FORCEVAL. Był współodpowiedzialny za utworzenie pierwszego stałego kontyngentu Sił Zbrojnych USA w Polsce.

Krystian Zięć w czasie swojej kariery doskonale zaznajomił się z światem lotnictwa, zarówno w Polsce, jak i poza granicami kraju. Czy praca pilota myśliwskiego jest wymagająca? Jak patrzy na lotnictwo z perspektywy czasu? Czy jest coś, czego żałuje? Czym zajmuje się na co dzień? Która z jego akcji była najbardziej emocjonująca?

Jak wyglądają loty myśliwcem, jak wygląda trening nowych adeptów, co dzieje się z pilotem i maszyną w chwili kontaktu z piorunem? Czy akrobacje z filmu TOP GUN są możliwe? Przekonajcie się sami.

Poznajcie człowieka, który brał udział w niejednej operacji taktycznej i realnie wpłynął na podniebne siły zbrojne. Posłuchajcie rozmowy Marcina Prokopa z Krystianem Zięciem.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony