Przejdź do treści
Odsłonięto lotniczy mural w 61. rocznicę śmierci najsłynniejszego polskiego baloniarza (fot. Filip Idzikowski)
Źródło artykułu

Odsłonięto lotniczy mural w 61. rocznicę śmierci najsłynniejszego polskiego baloniarza

6 września br. w Warszawie na ulicy Hynka został odsłonięty mural właśnie Franciszka Hynka, dwukrotnego zwycięzcy Pucharu Gordona Bennetta. Odsłonięcie muralu miało miejsce w 61. rocznicę śmierci Franciszka Hynka.

Pomysłodawcą całego projektu jest Artur Adamiec, który w ramach Budżetu Obywatelskiego Dzielnicy Włochy wymalował szare kamienice w błękitne niebo z biało-czerwonym balonem.

Uroczystość zakończoną poczęstunkiem i rozmowami w siedzibie Dzielnicy Włochy zorganizowali, uświetnili i przeprowadzili: Artur Wołczacki – Burmistrz Dzielnicy Włochy, Artur Adamiec oraz Jacek Bogdanski – pilot balonowy i członek zwycięskiej załogi o Puchar Gorgona Benetta 2018r., Artur Wołczacki – Burmistrz Dzielnicy Włochy, Jerzy Makula – prezes Aeroklubu Polskiego, przedstawiciele Urzedu Lotnictwa Cywilnego, Płk pil. Wojciech Tarnowski z Lotnictwa Wojskowego, Kpt. pilot Marcin Wiktorowski, gen. bryg. prof. Jerzy Lewitowicz ITWL, prof Paweł Soroka – świadek ostatniego odlotu Hynka, Zygmunt Mazan, Jace Szczepański – Muzeum w Legionowie, Lesław Karst – prezes Warszawskiego Stowarzyszenia Lotników Polskich, płk pil. rez. Kazimierz Pogorzelski – prezes Stowarzyszenia Lotników Polskich, Jan Urbaniak – Stowarzyszenie Promocja WOSL 1977, Włodzimierz Danielski z uczniami technikum lotniczego nr 9 oraz Filip Idzikowski – twórca projektu "Niebo bez granic".


Uroczyste odsłonięcie muralu (fot. Aeroklub Polski)

Imprezę uświetnił kosz balonowy, z którego niemal na środku skrzyżowania salut oddawał aeroklubowy baloniarz.

Na ścianie budynku ozdobionej muralem znalazła sie także tablica poświęcona zwycięstwu w stulecie niepodległości Polski w 2018 r. w wyścigu Gordona Bennetta załogi polskiej w składzie Mateusz Rękas i Jacek Bogdański w stulecie niepodległości Polski.

 
(fot. Filip Idzikowski)                                                        (fot. Jacek Bogdański)


Franciszek Hynek (1897-1958)
Patriota, żołnież, lotnik, sportowiec. Absolwent seminarium nauczycielskiego, podczas I wojny światowej walczył w Legionach Polskich oraz Armii Hallera. Po wojnie ukończył Oficerską Szkołę Aerostatyczną w Toruniu. W 1928 roku zwycięzca krajowych zawodów Balonowych.

W 1932r. po raz pierwszy Polacy uczestniczyli w najbardziej prestiżowych balonowych zawodach świata o Puchar Gordona Bennetta - pilot Franciszek Hynek i nawigator Zbigniew Burzyński zdobyli szóste miejsce. Rok później w Pucharze Gordona Bennetta odnieśli w USA historyczne zwycięstwo: balonem SP-ADS "Kościuszko" przelecieli odległość 1370 km, utrzymując się w powietrzu przez 39 godzin i 32 minuty. W 1934r. w zawodach organizowanych w Polsce Franciszek Hynek i nawigator Władysław Pomaski ponownie zwyciężyli. Na balonie SP ADS "Kościuszko przelecieli 1340 km w czasie 44 goszin.

(fot. Willem van de Poll/CC BY-SA 3.0/Wikimedia Commons)

Podczas II wojny światowej Franciszek Hynek był oficerem WP i żołnierzem AK. Zosrtał komendantem Bazy Lotniczej "Łużyce" na Okęciu (ps. Franek, Łopian). Był więziony przez Niemców na Pawiaku i w obozach koncentracyjnych w Gross-Rosen i Bergen-Belsen. Po wojnie zajmował się reaktywowaniem polskiego sportu balonowego. W 1958r. zginął tragicznie, lecąc samotnie balonem "Poznań". Spoczywa na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Więcej zdjęć z uroczystego odsłonięcia muralu Franciszka Hynka na profilu facebookowym "Niebo bez granic".

Filip Idzikowski zapowiada, że kolejny mural w Warszawie będzie dla Żwirki i Wigury. Ten projekt został zgłoszony do budżetu partycypacyjnego Dzielnicy WŁOCHY. Na ten projekt, NR 45, można głosować do 23 września 2019 r. zalogujcie się na na stronie: www.app.twojbudzet.um.warszawa.pl/voting/welcome

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony