Przejdź do treści
Premiera społecznej akcji odbudowy zniszczonej przez hitlerowców w 1939r. Bramy Wieczności (fot. Niebo bez granic)
Źródło artykułu

Brama Wieczności. Najwięksi polscy piloci kiedyś, dziś i zawsze

9 marca 2020r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w towarzystwie elity polskiego lotnictwa odbyła się premiera społecznej akcji odbudowy zniszczonej przez hitlerowców w 1939r. Bramy Wieczności w Cierlicku w Republice Czeskiej poświęconej wiecznej chwale pilotów Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

Na długo oczekiwanym przez tłumy spotkaniu z pilotem akrobacyjnym i liniowym Arturem Kielakiem (Xtreme Full Force), płk pil. Piotrem „Kumanem” Iwaszko (zastępcą dowódcy 1 SLT i twórcą ekstremalnego „kościuszkowskiego” tandemu MiG-29 – XA-41) oraz kpt. pil. Sebastianem Rajchelem (Zespół Akrobacyjny Orlik, 42 BLSz) przekazałem uroczyście w ręce dyrektora MSP Pawła Pawłowskiego użyczoną po raz pierwszy w historii przez naszych wspaniałych rodaków z Polskiego Związku Kulturalno-Oświatowego w Czechach Tadeusza Smugałę oraz Józefa i Jana Przywarę prawdziwą lotniczą relikwię – mówi Filip Idzikowski, twórca projektu "Niebo bez granic". – Jest nią ostatni fragment zniszczonej przez hitlerowców bramy otwierającej drogę do mauzoleum w miejscu katastrofy największych polskich pilotów z 11.09.1932 r. z napisem ŻWIRKI I WIGURY START DO WIECZNOŚCI – dodaje.

Wielkiego prestiżu spotkaniu dodała obecność generała brygady pilota Ireneusza Starzyńskiego – Dowódcy Centrum Operacji Powietrznych i Komponentu Powietrznego, słynnego instruktora lotniczego w ACS LAW i pilota pokazowego płk pil. Artura Kałko, wybitnego komentatora, byłego pilota MiG 29 i wykładowcę LAW kpt. pil. Witolda Sokoła oraz co dla Filipa Idzikowskiego szczególnie ważne – byłego dowódcę i pilota Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry: płk pil. Jerzego Lenia i ppłk pil. Tomasza Czerwińskiego.

Życie pokazało, że była to ostatnia ale jakże symboliczna i pełna pięknej lotniczej energii chwila aby to ogłosić. W związku z epidemią koronawirusa wszystkie instytucje kultury, szkoły i muzea w Polsce zostały zamknięte... – Nas to nie dotyczy. Brama Wieczności po 88 latach właśnie się otwiera bo oprócz księżyca w pełni ktoś bardzo wysoko chyba czuwa nad tą sprawą – mówi Filip Idzikowski.

I zapowiada: „Do 11 września 2020 r. w 88 rocznicę katastrofy Żwirki i Wigury wzniesiemy więc wspólnie z harcerzami z 16 DH im. Żwirki i Wigury w Czyżowicach oraz drużynami z Czech i Dęblina naszą wspólną Bramę do Wieczności.”. Projektowi patronuje szacowne Liceum Lotnicze Żwirki i Wigury w Dęblinie. Filip Idzikowski ma nadzieję, że to dopiero początek „zarażania” innych dobrą i piękną sprawą!

Gratuluję organizacji tak wspaniałego spotkania no i sobie pięknej urodzinowej nagrody za współpracę przy organizacji manewrów „Good Morning Dęblin” na 100-lecie lotniczego braterstwa broni z Ameryką. PIĘKNA SPRAWA – cieszy się twórca projektu "Niebo bez granic".

Więcej szczegółów o bramie, Domu Polskim w Cierlicku, Mauzoleum na Kościelcu, społecznym komitecie, którego członkami honorowymi są wszyscy, którzy wsparli ochronę grobu Żwirki i Wigury na Powązkach, lotniczych harcerzach, tym jakie perypetie przeszły ocalałe fragmenty bramy i jak jak zostanie wspólnie wzniesiona ze składek społecznych, podobnie jak kiedyś – już wkrótce!

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony