A320 i A319 bliskie zderzenia nad Indiami

A320 należący do linii Vistara

7 lutego, omal nie doszło do zderzenia w powietrzu A320neo linii Vistara oraz A319 Air India, które znalazły się w niewielkiej odległości od siebie na wysokości 27 tys. stóp w FIR Mumbaju. Lot Vistara nr UK997 ze 155 pasażerami na pokładzie został miał wykonywać lot na FL290, podczas gdy lot Air India AI631 Bhopal z 109 pasażerami na FL270.

Jednak oba samoloty zmierzały ku sobie z dużą prędkością z przeciwnych kierunków prawie na tym samym poziomie lotu. Stało się tak, ponieważ piloci Vistara wykonujący lot UK997 zmienili wysokość na 27100 stóp, co spowodowało, że minęli się z A319 z separacją boczną 2,8 km i pionową zaledwie 100 stóp.

Gdy samoloty zbliżały się do siebie, system TCAS ostrzegł obie załogi, które podjęły niezbędne działania, aby uniknąć zderzenia w powietrzu. Jednak oba samoloty znalazły się sekundy od kolizji.


Po tym incydencie i w oczekiwaniu na wyniki dochodzenia, Hinduski Urząd Lotnictwa Cywilnego (DGCA) zawiesił dwóch pilotów linii Vistara, podczas gdy piloci Air India nie ponieśli konsekwencji. Przedstawiciel  Air India powiedział: "To było naprawdę bardzo bliskie spotkanie. Nasza załoga zadziałała dokładnie tak, jak powinna. Musiało dojść do poważnego zamieszania między kontrolą ruchu lotniczego a pilotami Vistara, że do tego doszło".

Więcej informacji na temat tego zdarzenia dostępnych jest na stronie www.avherald.com

Źródło: newsinflight.com
comments powered by Disqus