Przejdź do treści
Perlan 2 (fot. perlanproject.org)
Źródło artykułu

Udany lot próbny superszybowca Perlan 2

Eksperymentalny szybowiec Perlan 2 odbył pierwszy lot. Statek powietrzny osiągnął wysokość 5 tys. stóp i bezpiecznie wylądował na jednym z lotnisk w amerykańskim stanie Oregon. Z wyniku testu ucieszyli się szefowie koncernu Airbus, który mocno wspiera projekt.

Ten lot próbny to krok milowy dla całej misji. Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem tego, co udało się osiągnąć – powiedział Allen McArtor, szef Airbus North America.

Zakończony lot to próba generalna przed o wiele trudniejszym zadaniem, jakie czeka zespół i pilotów w lipcu 2016 roku. Szybowiec wystartuje za samolotem holującym z lotniska w argentyńskich Andach. Wykorzystując prądy strumieniowe i tzw. wiry polarne płatowiec ma wznieść się na rekordową wysokość pomiędzy 27 400 m, a  30 500 m. To wyżej niż pułap pasażerskich odrzutowców (ok. 10 600 m) i wyżej niż pułap operacyjny samolotu szpiegowskiego SR-71 Blackbird (25 900 m).

Zespół planuje utrzymywanie tej wysokości przez kilka godzin, a wyczyn będzie możliwy dzięki ultralekkiej konstrukcji kadłuba i hermetyzowanej kabinie. Rozpiętość skrzydeł szybowca Perlan 2 wynosi 25 m, a jego masa to 815 kg.

Przedsięwzięcie jest w dużej mierze misją naukową. Sprzęt pomiarowy zainstalowany na pokładzie szybowca zbierze dane na temat pogody i charakterystyki atmosfery. Inżynierowie wykorzystają uzyskane informacje, aby lepiej poznać sposób, w jaki płatowce zachowują się w tak rzadkim powietrzu.

Kto wie, może za 30 lat powszechne będą suborbitalne odrzutowce i to właśnie ta misja przyczyni się do ich rozwoju – powiedział McArtor.



FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony