Przejdź do treści
Źródło artykułu

GAO: Informacje o pilotach mogą zmniejszyć ilość wypadków w segmencie GA

Wszechstronne i niezależne badania liczby wypadków lotnictwa ogólnego oraz programy bezpieczeństwa Federalnej Administracji Lotnictwa USA (FAA) potwierdziły, że wysiłki branży w celu zmniejszenia ryzyka operacji samolotów biznesowych okazały się skuteczne, podobnie jak programy oparte na gromadzeniu danych w celu określenia konkretnych obszarów wymagających poprawy.

Dokument GAO - Instytucji Kontrolnej Kongresu Stanów Zjednoczonych, zatytułowany "General Aviation Safety", wykazał, że w ostatnim czasie padł rekord bezpieczeństwa w segmencie lotnictwa biznesowego. Według badania, tak zwane operacje "corporate" (oznaczenie FAA dla lotów prywatnych wykonywanych przez dwóch profesjonalnych pilotów), stanowiły mniej niż 1 procent śmiertelnych wypadków GA.

"Te dane podkreślają to na co Krajowe Stowarzyszenie Lotnictwa Biznesowego (NBAA), wskazywało kilka lat wcześniej, że ogólnie rzecz biorąc, lotnictwo biznesowe cieszy się poziomem bezpieczeństwa porównywalnym do komercyjnych linii lotniczych", powiedział Doug Carr, wiceprezes ds. bezpieczeństwa, ochrony i regulacji NBAA. Badanie podkreśla skuteczność różnych Inicjatyw Bezpieczeństwa FAA, wskazując również, iż duże znaczenie miało wprowadzenie programu General Aviation Joint Steering Committee (GAJSC), wzorowanego na podobnym programie realizowanym w segmencie lotnictwa komunikacyjnego.

W studium odnotowano, że GAJSC "może przyczynić się do zmniejszenia ilości wypadków i ofiar śmiertelnych GA w dłuższym okresie". Opracowanie podkreślało, że skuteczność programów bezpieczeństwa jest jednak ograniczona ilością dostępnych danych. Rejestrowanie bieżących szkoleń i nalotu pilotów oraz informacji zebranych podczas procesu odnowy rejestracji, było jedną z sugerowanych metod, które mogłyby pozwolić osiągnąć ten cel. Brak szczegółowych danych tego typu sprawia również, że trudne do ustalenia są przyczyny wypadków wstępnie przypisane błędom pilotów, a także ustalenie odpowiednich działań w celu zmniejszenia ryzyka”.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony