"Superlotnisko: LaGuardia" na kanale National Geographic

Prace przy modernizacji lotniska LaGuardia (fot. National Geographic)

Fanów lotnictwa zapraszamy do obejrzenia nowej serii "Superlotnisko: LaGuardia". W trzech odcinkach będzie można zobaczyć kulisy największej inwestycji w historii.

Modernizacja jednego z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w Nowym Jorku pochłonąć ma w sumie ponad 8 mld dolarów! Prace nad tym projektem prowadzone będą przez kolejne 3 lata, a największym wyzwaniem dla wszystkich jest… utrzymanie w tym czasie w 100% sprawnego i bezpiecznie funkcjonującego lotniska.

Jak, przy prowadzonych na taką skalę pracach budowlanych, uniknąć chaosu i kosztownych opóźnień? Jeśli ta inwestycja zrealizowana zostanie zgodnie z planem, z pewnością przejdzie do historii. O kulisach realizacji tego szalonego i przełomowego projekty opowiada seria „Superlotnisko LaGuardia”.

Lotnisko LaGuardia, położone w nowojorskiej dzielnicy Queens, to jeden z najbardziej ruchliwych portów lotniczych w tym mieście. Jego modernizacja stanowi jedną z największych inwestycji ostatnich lat w USA – wymaga to m.in. codziennej pracy przeszło 8000 ludzi, a pochłonie w sumie ponad 8 mld dolarów!

W premierowej serii na własne oczy zobaczymy, jak przestarzały obiekt zmienia się w nowoczesny, odpowiadający standardom XXI wieku hub lotniczy. Prace prowadzone prze kolejne trzy lata mają prowadzić do podwojenia przestrzeni dla samolotów i zwiększenia przepustowości portu lotniczego. Plan jest jasny, tylko gdzie jest haczyk? Lotnisko LaGuardia przez cały ten czas musi pozostać w 100% sprawne i bezpieczne, podczas gdy wokół niego każdego dnia prowadzone będą szeroko zakrojone prace budowlane. Czy w takich okolicznościach możliwe jest uniknięcie chaosu i kosztownych opóźnień?

W pierwszym odcinku zobaczymy jak architekci walczą z ograniczoną przestrzenią lotniska. Projektują m.in. 130-metrowe kładki dla pieszych, pod którymi mogą kołować samoloty. W drugim odcinku trwa wyścig z czasem, by dotrzymać terminów. Ekipa budowlana natrafia jednak na problem, który może spowodować poważne opóźnienie robót. W ostatnim odcinku zobaczymy jak Nowy Jork nawiedza największa od pięciu lat śnieżyca. Prace muszą zostać przerwane. Czy wykonawcy zdążą ukończyć kładki przed wielkim otwarciem?

Widzów ciekawych podniebnych podbojów z pewnością zaciekawi ta nowa seria "Superlotnisko LaGuardia" opowiadająca o największej inwestycji ostatnich lat w USA.

Premiery w środy od 20 października o godz. 21:00 w National Geographic. Powtórki programu w soboty o godz. 15:00.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus