Przejdź do treści
„Samoloty bojowe” na kanale National Geographic (fot. National Geographic)
Źródło artykułu

Rozpoznawcze, bombowe, myśliwskie – „Samoloty bojowe” w lutym na kanale National Geographic

Ich historia rozpoczęła się około stu lat temu. Odkąd wzbiły się w niebo – na zawsze zmieniły militarny świat. Mowa o samolotach bojowych. Przez lata przechodziły szereg modyfikacji i dostosowywane były do coraz bardziej skomplikowanych i wymagających działań. Zwiększały się ich zasięg i siła bojowa. To proces, który zaczął się, odkąd tylko pojawiły się w użyciu i trwa do dziś. Seria „Samoloty bojowe” pokazuje, jak wielką ewolucję w ciągu ostatniego stulecia przeszły wojskowe maszyny i jak wiele się zmieniło w światowym wyścigu zbrojeń.

Pierwszy odcinek filmu „Samoloty bojowe” już w piątek 16 lutego o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

Pierwsze samoloty pojawiły się w służbie wojskowej na początku XX wieku. Początkowo wykorzystywano je raczej do prowadzenia misji zwiadowczych niż do walki. Wkrótce jednak miały zostać wykorzystane również w trakcie wojny. To właśnie samoloty bojowe służyły do niszczenia strategicznych punktów istotnych dla wroga. Odegrały też ważną rolę podczas działań prowadzonych w czasie I wojny światowej. Od tamtego czasu lotnictwo wojskowe przeszło długą drogę, a rozwój technologii wojskowej trwa nieprzerwanie do dziś. Samoloty bojowe są jednym z najistotniejszych elementów każdej armii, choć jeszcze na początku XX wieku stanowiły ich marginalną część. Obecnie wykorzystywane są zarówno w bezpośrednich walkach, jak również jako wsparcie innego rodzaju wojsk. W czasie pokoju chronią przestrzeń powietrzną krajów i prowadzą rozpoznania, natomiast w czasie konfliktu zbrojnego niszczą cele na ziemi i lądzie. Jak bardzo zmieniały się na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat? Kim byli piloci siedzący za sterami tych wyjątkowych maszyn?

Opisy odcinków:

Odcinek 1 – premiera w piątek 16 lutego o godz. 22:00
Przegląd wojskowych samolotów bojowych rozpoczniemy od francuskiej maszyny Breguet 14, która swój pierwszy lot odbyła w 1916 roku. Poznamy też lepiej brytyjskiego czterosilnikowego Avro Lancaster. Maszyna wyposażona w silniki Rolls Royce Merlin mogła przebyć dystans 2 tysięcy mil (czyli ponad 3,2 tysiąca kilometrów) bez konieczności tankowania. Samoloty te brały udział w słynnej akcji niszczenia zapór wodnych w Zagłębiu Ruhry. Zobaczymy też, na czym polegała przewaga niemieckich samolotów Junkers Ju 87 Stuka, a jakie były ich słabe strony. Na koniec przyjrzymy się też legendarnej maszynie B-17 wykorzystywanej do nalotów strategicznych podczas II wojny światowej i bombowcowi strategicznemu B-52 Stratofortress – maszynie, która była zdolna do przenoszenia zarówno bomb i rakiet konwencjonalnych, jak również bomb jądrowych.

Odcinek 2 – premiera w piątek 23 lutego o godz. 22:00
W drugim odcinku serii „Samoloty bojowe” zobaczymy z bliska maszyny, których na co dzień ma nie widzieć nikt. To samoloty zwiadowcze, których celem jest pozyskanie jak największej ilości informacji. Dają one przewagę nad wrogiem, dlatego tak istotne jest, by nikt nie zorientował się, że stał się celem obserwacji. Poznamy między innymi maszynę English Electric Canberra i odkryjemy tajemnice ultra sekretnego projektu U-2. Czy faktycznie udało się stworzyć samolot niewykrywalny dla radarów? Jak mieli zachowywać się piloci w sytuacji, gdyby dostali się w ręce wroga? Zobaczymy niezwykłą konstrukcję i aparaturę, jaką dysponowały „niewidzialne maszyny” – Lockheed A-12 i jego następca Lockheed SR-71 Blackbird , a także F-117 Nighthawk.

„Samoloty bojowe” – premiery w piątki od 16 lutego o godz. 22:00 na kanale National Geographic.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony