"Katastrofa w Przestworzach" – kolejne odcinki nowego sezonu na kanale National Geographic

Katastrofa w przestworzach - program National Geographic Channel (fot. inewsmedia.pl)

Ilekroć gdzieś rozbija się samolot, dowiaduje się o tym cały świat, a do akcji ruszają eksperci, którzy mają ustalić, co się stało.

Oto kolejny sezon programu przybliżającego kulisy najgłośniejszych wypadków lotniczych. Każdy odcinek skupia się na jednej katastrofie i zawiera zeznania naocznych świadków, drobiazgowe inscenizacje, wyrafinowaną grafikę komputerową i wywiady ze śledczymi, którzy dzięki wytrwałej pracy zdołali ustalić przyczynę nieszczęścia.

W miniony poniedziałek widzowie mieli okazję zobaczyć pierwszy odcinek, w którym indonezyjscy śledczy musieli ustalić, dlaczego samolot ultranowoczesnego modelu Boeing 737 MAX 8 niespodziewanie runął do Morza Jawajskiego.

Już 19 kwietnia o godzinie 21:00 na kanale National Geographic wyemitowany zostanie odcinek pt. "Horror na pokładzie". Podczas lotu Southwest Airlines 1380 dochodzi do eksplozji w powietrzu, dekompresji i uszkodzenia jednego ze skrzydeł. Załoga ze wszystkich sił walczy o odzyskanie kontroli nad maszyną. Pilotom udaje się jednak awaryjnie wylądować na lotnisku w Filadelfii. Jedyna ofiara śmiertelna to pasażerka, która została częściowo wyssana przez uszkodzone okno w kabinie.

26 kwietnia fani lotnictwa zobaczą odcinek "Śmiertelne zderzenie". Prywatny odrzutowiec transportujący pasażerów do Akron w Ohio uderza w budynek mieszkalny około trzech kilometrów przed lotniskiem. Dziewięć osób obecnych na pokładzie ginie na miejscu. Ekipa dochodzeniowa skrupulatnie bada szczątki, ale nie znajduje niczego, co wskazywałoby na przyczynę wypadku. Dopiero nakreśliwszy trasę lotu na podstawie zapisów radarowych, udaje się ustalić, że załoga wykonała nietypowe zniżanie, miała zaskakujące opóźnienie i napotkała na trasie niebezpieczną burzę.

W odcinku, który zostanie wyemitowany 3 maja, omówiona zostanie katastrofa lotu US-Bangla Airlines 211. Banglijski Bombardier Dash 8 Q400 lecący z Dhaki podchodzi do lądowania na lotnisku w Katmandu. Piloci próbują lądować, lecz maszyna przekracza próg pasa i rozbija się na pobliskim boisku piłkarskim. 52 spośród 71 osób na pokładzie samolotu nie przeżyły katastrofy.

„Koszmar nad Morzem Północnym” to tytuł odcinka przygotowanego na 10 maja. Podczas lotu na Szetlandy w nowoczesną maszynę turbośmigłową uderza piorun. Załoga zostaje czasowo oślepiona, a systemy pokładowe wyłączają się. Piloci nadają sygnał „mayday”, podczas gdy samolot z zawrotną prędkością pędzi w dół. Na kilka sekund przed zderzeniem udaje się odzyskać sterowność. Maszyna ląduje cało, a do pracy przystępują śledczy. Ustalają, że pewna funkcja systemów pokładowych samolotu w znacznej mierze przyczyniła się do mrożącej krew w żyłach sytuacji.

17 maja wyemitowany zostanie docinek "Tragiczny start". Poranny lot z Lexington w Kentucky kończy się nieszczęściem, gdy dwusilnikowy odrzutowiec nagle wypada poza pas startowy. W wyniku pomyłki dróg startowych samolot linii Comair zahacza podwoziem o ogrodzenie lotniska i rozbija się o pobliskie drzewa. Katastrofę przeżył tylko drugi pilot.

Premiery kolejnych czterech odcinków w maju i w czerwcu na kanale National Geographic w poniedziałki o godz. 21:00. Dla tych wszystkich, którzy nie zdążą obejrzeć odcinków nowej serii w pierwszym terminie przygotowano powtórki: wtorki o godz. 20:00, piątki o godz. 00:00, poniedziałki o godz. 5:00.

Źródło: National Geographic Channel
comments powered by Disqus