Pierwszy lot Ingenuity na Marsie udany

Ingenuity w locie (fot. NASA/JPL-Caltech)

W dniu 19 kwietnia 2021 r. miało miejsce historyczne wydarzenie. Śmigłowiec NASA Ingenuity wzbił się w powietrze, odbywając pierwszy w historii kontrolowany i napędzany lot w niezwykle cienkiej atmosferze Marsa, która ma zaledwie około 1% gęstości atmosfery na Ziemi. Ingenuity waży około 4 funtów (1,8 kilograma) na Ziemi i ma kadłub wielkości pudełka na chusteczki.

Zespół Ingenuity w laboratorium Jet Propulsion Laboratory w południowej Kalifornii potwierdził, że lot się powiódł po otrzymaniu danych z helikoptera za pośrednictwem łazika NASA Perseverance Mars o godzinie 6:46 czasu wschodniego (3:46 czasu PDT).

Jak poinformowała amerykańska agencja kosmiczna NASA, lot trwał około 40 sekund. Podczas lotu Ingenuity wzniósł się na wysokość 3 metrów i powrócił na powierzchnię planety. Wszystkie komponenty śmigłowca pozostały sprawne.

„Ingenuity to najnowsza z długiej i wielowiekowej tradycji projektów NASA, które osiągają cel eksploracji kosmosu, który kiedyś wydawał się niemożliwy” – powiedział pełniący obowiązki administratora NASA Steve Jurczyk. „Nie wiemy dokładnie, dokąd doprowadzi nas Ingenuity, ale dzisiejsze wyniki wskazują, że niebo – przynajmniej na Marsie – może nie być granicą”.

Śmigłowiec zasilany energią słoneczną po raz pierwszy wzbił się w powietrze o 3:34 rano czasu wschodniego (12:34 rano czasu polskiego) – 12:33 lokalnego średniego czasu słonecznego (czasu marsjańskiego) – czasu, w którym zespół Ingenuity ustalił, że będzie miał optymalną energię i warunki lotu. Dane wysokościomierza wskazują, że Ingenuity wspiął się na zalecaną maksymalną wysokość 10 stóp (3 metry) i utrzymywał stabilny zawis przez 30 sekund. Następnie opuścił się, dotykając z powrotem powierzchni Marsa po zarejestrowaniu łącznie 39,1 sekundy lotu – LINK.

Ingenuity wykonał ujęcie, unosząc się nad powierzchnią Marsa. Wykorzystał swoją kamerę nawigacyjną, która autonomicznie śledzi planetę podczas lotu.


(fot. NASA/JPL-Caltech)

Wstępna demonstracja lotu w Ingenuity była autonomiczna – pilotowana przez pokładowe algorytmy sterujące, nawigacyjne i sterujące, opracowane przez zespół w JPL. Ponieważ dane muszą być wysyłane do Czerwonej Planety i zwracane z niej na odległość setek milionów mil przy użyciu satelitów na orbicie i sieci Deep Space Network, Ingenuity nie może być sterowana joystickiem, a jej lotu nie można było obserwować z Ziemi w czasie rzeczywistym.

Zastępca administratora NASA ds. Nauki Thomas Zurbuchen ogłosił nazwę marsjańskiego lotniska, na którym odbył się lot.

„Teraz, 117 lat po tym, jak bracia Wright dokonali pierwszego lotu na naszej planecie, helikopter NASA Ingenuity dokonał tego niesamowitego wyczynu na innym świecie” – powiedział Zurbuchen. „Chociaż te dwa kultowe momenty w historii lotnictwa mogą być oddzielone czasem i 173 milionami mil przestrzeni, teraz będą ze sobą na zawsze połączone. W hołdzie dla dwóch innowacyjnych producentów rowerów z Dayton, to pierwsze z wielu lotnisk na innych światach będzie teraz znane jako Wright Brothers Field, w uznaniu pomysłowości i innowacyjności, które nadal napędzają eksplorację ”.

Główny pilot Ingenuity, Håvard Grip, ogłosił, że Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO) – agencja lotnictwa cywilnego – wręczyła NASA i Federalnej Administracji Lotnictwa (Federal Aviation Administration) oficjalny znak rozpoznawczy ICAO IGY, znak wywoławczy INGENUITY.

Szczegóły te zostaną oficjalnie zawarte w kolejnym wydaniu publikacji ICAO Designators for Aircraft Operating Agencies, Aeronautical Authorities and Services. Lokalizacji lotu nadano również uroczyste oznaczenie lokalizacji JZRO dla Krateru Jezero.

Zaparkowany około 211 stóp (64,3 metra) dalej w Van Zyl Overlook podczas historycznego pierwszego lotu Ingenuity, łazik Perseverance nie tylko działał jako przekaźnik komunikacyjny między helikopterem a Ziemią, ale także zapisywał operacje lotnicze za pomocą kamer. Zdjęcia z kamer łazika Mastcam-Z i Navcam dostarczą dodatkowych danych o locie helikoptera.

Ci wszyscy, który nie mogli śledzić tego historycznego wydarzenia na żywo mogą je prześledzić poniżej.

 
Źródło: nasa.gov
comments powered by Disqus