Załoga ISS kontynuuje rozwiązywanie problemów z uciekającym powietrzem

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna na orbicie Ziemi (fot. NASA)

W poniedziałek, późnym wieczorem, załoga 63 ekspedycji została obudzona przez kontrolerów lotu, aby kontynuować rozwiązywanie problemu niewielkiego wycieku na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, który wydawał się powiększać. Analiza naziemna modułów testowanych w nocy pozwoliła na odizolowanie miejsca wycieku od głównego obszaru roboczego modułu serwisowego Zvezda. Trwają dodatkowe prace mające na celu precyzyjną lokalizację źródła wycieku.

Wyciek, który był badany przez kilka tygodni, nie stanowi bezpośredniego zagrożenia dla załogi przy obecnym wskaźniku wycieku i jedynie niewielkie odchylenie od harmonogramu załogi.

Astronauta NASA i dowódca stacji Chris Cassidy oraz kosmonauci z Roscosmos Anatolij Iwaniszin i Ivan Vagner zostali poinstruowani, aby przejść do segmentu rosyjskiego w celu zebrania danych w różnych miejscach w rosyjskich modułach. Wielkość wycieku wykrytego w nocy została przypisana tymczasowej zmianie temperatury na pokładzie stacji, przy czym ogólna szybkość wycieku pozostaje niezmieniona.

Poprzednie kontrole szczelności zostały przeprowadzone w modułach w USA, Europy i Japonii w amerykańskim segmencie stacji.

Jeden po drugim załoga zamykała luki między sekcją rufową i przednią Zvezdy oraz korytarzami Zvezdy prowadzącymi do przedziału dokującego Pirs i modułu Poisk, jednocześnie zbierając dane za pomocą ultradźwiękowego detektora wycieków. Przez całą noc specjaliści z USA i Rosji prowadzili pomiary ciśnienia, próbując zlokalizować źródło wycieku. Po zakończeniu nocnych kontroli załoga ponownie otworzyła włazy między segmentami amerykańskimi i rosyjskimi i wznowiła regularną działalność.

Załoga przygotowuje się do przybycia w ten weekend bezzałogowego statku towarowego Northrop Grumman Cygnus, który ma wystartować w czwartek wieczorem z kosmodromu Wallops Flight Facility w Wirginii, a także do zbliżającego się przybycia na stację kolejnej trójki mieszkańców. Astronauta NASA Kate Rubins i kosmonauci Sergey Ryzhikov i Sergey Kud-Sverchkov są na kosmodromie Bajkonur w Kazachstanie, przygotowując się do startu i lotu na Międzynarodową Stację Kosmiczną 14 października.

Źródło: nasa.com
comments powered by Disqus