Przejdź do treści
Stanowisko kontroli Straży Granicznej na Lotnisku Chopina (fot. nadwislanski.strazgraniczna.pl)
Źródło artykułu

Wolność wypowiedzi i "bomba w ochraniaczach na nogi" na Lotnisku Chopina

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej gwarantuje każdemu wolność wypowiedzi. Oznacza to, że każdy z nas ma prawo do wyrażania swoich poglądów oraz pozyskiwania i rozpowszechniania uzyskanych informacji. Wolność wypowiedzi gwarantuje zakaz cenzury środków społecznego przekazu oraz koncesjonowanie prasy. Każde demokratyczne państwo gwarantuje swoim obywatelom wolność słowa.

Pewna podróżna korzystając z konstytucyjnego prawa do swobody wypowiedzi, podczas kontroli bezpieczeństwa na warszawskim Lotnisku Chopina oznajmiła, że ma w ochraniaczach na stopy bomby. O fakcie tym poinformowani zostali funkcjonariusze Straży Granicznej, którym kobieta potwierdziła, że faktycznie użyła takiego sformułowania. Oznajmiła też, że w Polsce jest wolność słowa i może używać dowolnych stwierdzeń i żadne nie jest zakazane. Jak się okazało po dokonaniu sprawdzeń, żadnej bomby nie było.

Poinformowany o zaistniałym zdarzeniu kapitan statku powietrznego podjął decyzję o niezabraniu podróżnej na pokład samolotu i wycofaniu jej z rejsu.

Wycofanie z rejsu to nie jedyne konsekwencje, jakie za swój czyn poniesie 45-letnia kobieta. Funkcjonariusze Grupy Operacyjno-Śledczej skierują wniosek do sądu o jej ukaranie w sprawie wprowadzenia w błąd pracowników ACS podczas kontroli bezpieczeństwa pasażerów i bagaży kabinowych poprzez podanie fałszywej informacji o posiadaniu bomby, tj. o czyn z art. 66 par. 1 pkt 1 kw.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony