Przejdź do treści
Interwencja Straży Granicznej na pokładzie samolotu (fot. Archiwum NwOSG)
Źródło artykułu

Weekendowe interwencje wobec niefrasobliwych pasażerów na lotniskach

W ostatnich tygodniach funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówek Straży Granicznej często podejmują na lotniskach interwencję wobec pasażerów niewykonujących poleceń załogi, w tym kapitana, który bierze pełną odpowiedzialność za samolot i pasażerów. 

Na podstawie art. 210 ust. 1 pkt 9 ustawy Prawo Lotnicze za niewykonywanie poleceń dowódcy statku powietrznego związanych z porządkiem na pokładzie grozi im kara grzywny w wysokości do 500 złotych.

W ostatni weekend funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej w Łodzi oraz Grupy Interwencji Specjalnych z Placówki Straży Granicznej Warszawa-Okęcie interweniowali wobec 3 niefrasobliwych pasażerów.

Do pierwszej interwencji doszło  na łódzkim lotnisku w piątek (16.10.2020 r.). Incydent dotyczył 35-letniego obywatela Polski podróżującego z Londynu, który nie stosował się do poleceń kapitana statku powietrznego nakazujących zasłanianie ust i nosa podczas lotu. Po przybyciu na miejsce funkcjonariuszy ZIS podróżny opuścił w ich towarzystwie pokład samolotu. Z uwagi na popełnione wykroczenie pasażerowi wystawiono mandat karny. Mężczyzna skorzystał z przysługującego mu prawa i odmówił jego przyjęcia, dlatego został sporządzony wniosek do Sądu o ukaranie.

Kolejne dwa zdarzenia miały miejsce w sobotę (17.10.2020 r.). i niedzielę (18.10.2020 r.). na warszawskim Lotnisku Chopina gdzie,  interwencja dotyczyła dwóch obywateli Polski podróżujących z Oslo. Obydwaj mężczyźni naruszyli obostrzenia wprowadzone w związku z COVID-19. Pierwszy z nich nie chciał wypełnić karty lokalizacyjnej, drugi nie stosował się do nakazu noszenia maseczki ochronnej na pokładzie statku powietrznego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony