Przejdź do treści
Interwencja Straży Granicznej na pokładzie samolotu (fot. Archiwum NwOSG)
Źródło artykułu

Kosztowny upór pasażerów niewykonujących poleceń załogi samolotu

W dniu 30 września br. na Lotnisku Chopina w Warszawie funkcjonariusze z Grupy Interwencji Specjalnych Placówki Straży Granicznej Warszawa - Okęcie dwukrotnie podejmowali interwencję wobec pasażerów niewykonujących poleceń załogi.

W pierwszym przypadku funkcjonariusze interweniowali wobec obywatela RP, który przyleciał z Wielkiej Brytanii. Pasażer nie wykonywał poleceń dowódcy statku powietrznego związanych z wypełnieniem karty lokalizacyjnej oraz nie stosował się do obowiązku zasłaniania ust i nosa podczas lotu. Dlatego na miejsce została wezwana Straż Graniczna, pasażer został wezwany przez funkcjonariuszy do opuszczenia samolotu i pouczony o możliwości użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w przypadku nie wykonywania wydanych poleceń przez funkcjonariuszy. 25-latek dobrowolnie opuścił pokład samolotu i w asyście funkcjonariuszy GIS został przewieziony do pomieszczeń służbowych Straży Granicznej gdzie za powyższe wykroczenie został ukarany grzywną w drodze mandatu karnego kredytowanego w wysokości 500 zł. z art. 210 ust. 1 pkt. 9 Ustawy Prawo Lotnicze. Z uwagi na odmowę przyjęcia mandatu za popełnione wykroczenie zostanie skierowany wniosek do sądu o ukaranie.

Mandatem karnym w wysokości 500 zł został również ukarany drugi z pasażerów, wobec, którego w tym dniu również interweniowali "gisowcy". Tym razem to obywatel Ukrainy wykazał się niesubordynacją już przed odlotem samolotu, którym zamierzał podróżować do Kijowa. Pasażer nie wykonywał poleceń kapitana statku powietrznego, odmówił założenia maseczki. Kapitan statku powietrznego podjął decyzję o wycofaniu pasażera z lotu. Pomimo decyzji kapitana o wycofaniu z lotu mężczyzna nie chciał dobrowolnie opuścić pokładu samolotu, dlatego została wezwana Straż Graniczna. Pasażer został wezwany do zachowania zgodnego z prawem oraz pouczony o możliwości użycia wobec niego środków przymusu bezpośredniego w przypadku nie wykonywania wydanych poleceń, po czym dobrowolnie opuścił pokład samolotu i udał się w asyście funkcjonariuszy do pomieszczeń służbowych gdzie został ukarany mandatem karnym.

W stosunku do obydwu pasażerów nie zostały użyte żadne środki przymusu bezpośredniego.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony