Przejdź do treści

Interwencja na pokładzie samolotu i pozostawiony na lotnisku bagaż

W miniony weekend funkcjonariusze Nadodrzańskiego Oddziału Straży Granicznej interweniowali na dwóch lotniskach.

Funkcjonariusze z Placówki Straży Granicznej we Wrocławiu-Strachowicach interweniowali w niedzielę na pokładzie samolotu wobec pasażera, który nie stosował się do poleceń kapitana i używał wulgarnych słów.

W dniu 6 lutego funkcjonariusze Straży Granicznej z wrocławskiego lotniska otrzymali informację o konieczności interwencji na pokładzie statku powietrznego wobec agresywnego pasażera, który nie chce podporządkować się wydawanym przez załogę samolotu poleceniom. 42-letni mieszkaniec Dolnego Śląska pomimo wielu upomnień nie wykonywał poleceń załogi samolotu, a jego słownictwo było wulgarne. Na prośbę kapitana statku funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych wkroczyli na pokład samolotu. Pasażer został wyprowadzony z samolotu i doprowadzony do pomieszczeń Straży Granicznej.

Za popełnione wykroczenie polegające na niestosowaniu się do poleceń kapitana statku 47-latek ukarany został mandatem karnym.

Z kolei funkcjonariusze Straży Granicznej z poznańskiej Ławicy podejmowali działania pirotechniczne, by ustalić, czy pozostawiony bagaż nie stwarza zagrożenia dla innych podróżnych.

Funkcjonariusze Straży Granicznej z Poznania-Ławicy otrzymali informację, iż w hali przylotów, znajduje się pozostawiony bez nadzoru bagaż. Funkcjonariusze Zespołu Interwencji Specjalnych natychmiast ocenili sytuację i rozpytali przebywające w pobliżu osoby. Bagaż sprawdził także pies służbowy. Na podstawie nagrań z monitoringu ustalono, że bagaż pozostawiła rodzina z dzieckiem. Dodatkowo bagaż został sprawdzony za pomocą stacjonarnego urządzenia rentgenowskiego i w rezultacie uznany za bezpieczny. Wewnątrz pozostawionego plecaka znajdowały się rzeczy osobiste. Pół godziny później po plecak zgłosił się jego właściciel – 37-letni obywatel Ukrainy.

Za pozostawienie bez nadzoru bagażu mężczyzna ukarany został mandatem karnym.

Straż Graniczna kolejny raz apeluje do podróżnych o rozwagę i niepozostawianie bez opieki bagaży, a także zwrócenie baczniejszej uwagi na tych, którzy przyczyniają się do tego typu utrudnień. Każdorazowe pozostawienie bagażu bez opieki skutkuje uruchomieniem szeregu procedur bezpieczeństwa oraz utrudnia prawidłowe funkcjonowanie portu lotniczego. Za pozostawienie bagażu bez opieki grozi mandat w wysokości 500 zł, natomiast zarządzający lotniskiem może dochodzić od osoby odszkodowania związanego z kosztami przeprowadzonej akcji i związanymi z tym utrudnieniami na lotnisku.

FacebookTwitterWykop

Nasze strony