Nowy hydroplan od WACO Aircraft

YMF-5F firmy WACO Aircraft w konfiguracji wodnosamolotu (fot. wacoaircraft.com)

Firma WACO Aircraft ogłosiła wprowadzenie na rynek nowej wersji dwupłatowca YMF-5F – maszyny w konfiguracji wodnosamolotu. Litera F w nazwie oznacza „Float and fun”. Samolot napędza 300-konny silnik gwiazdowy Jacobs R-755, a jego prędkość przelotowa wynosi 94 węzły.

YMF-5F zabiera na pokład 3 osoby i jest dostępny zarówno w wersji przystosowanej do lotów VFR jaki i IFR. Konstrukcja jest dopuszczona do akrobacji – dopuszczalny zakres przeciążeń wynosi od +5,1G do -2,1G, jednak dotyczy to jedynie wersji o podwoziu klasycznym.

Trzymiejscowy dwupłatowiec jest w pełni certyfikowanym przez FAA samolotem, bazującym na projekcie ówcześnie certyfikowanym w 1935 roku. Posiada również certyfikat na Europę od EASA.

 

Producent, który posiada siedzibę główną w Battle Creek, w stanie Michigan, zapewnia, że produkcja statków powietrznych zamówionych przez klientów postępuje zgodnie z planem. Dostawy tych konstrukcji mają się rozpocząć za ok. trzy miesiące, bowiem początkowe moce przerobowe wynoszą jeden samolot miesięcznie.

Cenę egzemplarza skalkulowano na poziomie 600 tys. dolarów.

Źródło: AVweb
comments powered by Disqus