Przejdź do treści
Źródło artykułu

Na drodze wojewódzkiej 604 będą startować i lądować samoloty biorące udział w ćwiczeniach ROUTE 604

Na drodze wojewódzkiej 604 między miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (woj. warmińsko-mazurskie) lądować będą samoloty biorące udział w ćwiczeniach pod kryptonimem ROUTE 604. Ćwiczone będą procedury lądowania i startu samolotów wojskowych na drodze publicznej - podało Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych.

Jak podała w komunikacie ppłk Magdalena Busz z Wydziału Działań Komunikacyjnych Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, od 25 do 29 września na drogowym odcinku lotniskowym (DOL) drogi wojewódzkiej nr 604 pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki odbędzie się wojskowe ćwiczenie pod kryptonimem ROUTE 604.

Ćwiczenie ROUTE 604 jest szkoleniem lotniczym z wykorzystaniem drogowego odcinka lotniskowego. Ma na celu przećwiczenie procedur lądowania i startu wojskowych statków powietrznych na drodze publicznej, aby w razie sytuacji kryzysowej umożliwić lotnictwu operowania nawet po zniszczeniu macierzystej bazy.

Na Drogowym Odcinku Lotniskowym zadania realizować będą samoloty z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego MiG-29 i Su-22; myśliwce F-16 z 2 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego; samoloty transportowe C-130, C-295 i M-28 z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego; samoloty szkolno-treningowe M-346 z 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego.

Zadania realizować będą nie tylko piloci, ale także niezbędny do zabezpieczenia samolotów personel służby inżynieryjno-lotniczej, wojskowa straż pożarna, logistycy, JTAC (wysuniętych nawigatorów naprowadzania lotnictwa), a także Wojska Obrony Terytorialnej oraz Żandarmeria Wojskowa.

25 września zadania realizować będzie 1 i 2 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, 26 września działać będą załogi z 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego i 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego. 27 września DOL przejmą transportowce z 3 Skrzydła Lotnictwa Transportowego, a 28 września piloci myśliwców, samolotów szkolno-treningowych i transportowych wspólnie wykorzystają DOL do szkolenia lotniczego.

Jak wyjaśniło w komunikacie DGRSZ, wbrew pozorom nawet zwykła droga publiczna może być miejscem wykorzystanym do lądowania i startów samolotów wojskowych. Przeznaczeniem drogowych odcinków lotniskowych jest pełnienie funkcji lotnisk rezerwowych dla wojska. Drogowe Odcinki Lotniskowe powinny spełniać określone wymagania. Być drogą utwardzaną i przystosowaną do startów i lądowań samolotów wojskowych. Każdy taki odcinek ma po obydwu stronach poszerzenia tworzące miejsca postojowe, gdzie maszyny mogą być tankowane i uzbrajane.

Od 18 września do 3 października 2023 roku w związku z wojskowymi ćwiczeniami pod kryptonimem ROUTE 604, odcinek drogi wojewódzkiej nr 604 o długości ok. 3 km pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki (odcinek drogi Nidzica i Wielbark) w województwie warmińsko-mazurskim będzie całkowicie zamknięty dla ruchu.

Dojazd do miejscowości na odcinku zamkniętej drogi będzie możliwy zarówno od strony Nidzicy, jak i od strony Wielbarka, natomiast przejazd przez obszar pomiędzy miejscowościami Ruskowo a Przeździęk Wielki nie będzie możliwy - podało w komunikacie DGRSZ.

Zalecany jest objazd drogą wojewódzką nr 545 Nidzica – Jedwabno i drogą wojewódzką nr 508 Jedwabno – Wielbark. (PAP)

autor: Agnieszka Libudzka

ali/ mhr/

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony