Zaproszenie na seminarium w Dęblinie

Śmigłowiec Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP, który obsługiwał wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Społeczne Centrum Dokumentacji Pontyfikatu Jana Pawła II w Rejowcu  oraz Fundacja Lotniczy Lublin zapraszają na ogólnopolskie seminarium popularnonaukowe  pt.: „Lotnicze świadectwo wizyt św. Jana Pawła II do ojczyzny – zabezpieczenie pielgrzymek przez Siły Powietrzne RP”.

Seminarium odbędzie się 16 października 2019 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

40 lat temu, 2 czerwca 1979 r., Karol Wojtyła po raz pierwszy odwiedził Polskę jako papież Jan Paweł II. Pielgrzymka, która w dużym stopniu zapoczątkowała też rozpad systemu komunistycznego, wywołała w kraju nieopisany entuzjazm i równie wielkie obawy władz. 10 lat później, 4 czerwca 1989 r. odbyły się pierwsze częściowo wolne wybory, które otworzyły nową epokę w najnowszych dziejach Polski oraz wpłynęły na proces upadku komunizmu w Europie Środkowej.


Wnętrze śmigłowca Mi-8 w wersji pasażerskiej VIP, które obsługiwały wizyty papieża Jana Pawła II w Polsce (fot. muzeumlotnictwa.pl)

Celem seminarium jest przedstawienie historii pielgrzymek Jana Pawła II do Polski z perspektywy ich zabezpieczenia, szczególnie ich transportu lotniczego, w którym brali udział żołnierze i sprzęt Sił Powietrznych. Wiele masowych – pielgrzymich spotkań odbyło się na lotniskach wojskowych. Chcemy sięgnąć pamięcią do tych wydarzeń, ukazać ogrom wysiłku organizacyjnego i logistycznego żołnierzy Wojska Polskiego. Zapraszamy do aktywnego udziału w seminarium świadków, organizatorów tych masowych przedsięwzięć, historyków, pasjonatów oraz wszystkich tych, którym historia lotnictwa oraz dzieje papieskich pielgrzymek do Polski są bliskie.

W programie wydarzenia organizatorzy zaplanowali również prezentację wystawy okolicznościowej związanej z tematyką seminarium.

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus