Przejdź do treści
Royal Aircraft Factory S.E.5 a (replika) - w locie (fot. Jakub Bem)
Źródło artykułu

Zaproszenie na konferencję "Wykorzystanie lotnictwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920"

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza do udziału w Ogólnopolskiej konferencji naukowej "Wykorzystanie lotnictwa w wojnie polsko-bolszewickiej 1919-1920", która odbędzie się w dniach 23 – 24 kwietnia 2020 roku, w Roku Stulecia Bitwy Warszawskiej.

18 października 2019 roku Senat Rzeczpospolitej Polskiej przyjął uchwałę, w której ustanowił rok 2020 Rokiem Bitwy Warszawskiej, „…pomni zwycięstwa i uratowania Europy przed nawałnicą bolszewicką”. Jak podkreślono w uchwale, bolszewicka Rosja „zamierzała odebrać nam nie tylko terytoria, ale także wolność i niepodległość”.

Zwycięska Bitwa miała wpływ na przyszłość pozostałej części Europy. Edgar Vincent – wicehrabia d` Abernon, pełniący funkcję ambasadora brytyjskiego w Berlinie – stał na czele francusko-brytyjskiej misji przybyłej do Warszawy 25 lipca 1920 r., określił Bitwę Warszawską w napisanej przez siebie książce jako osiemnastą decydującą bitwą w dziejach świata, zrównując ją m.in. z bitwą pod Maratonem (490 r. przed Chrystusem), Waterloo (1815 r.) czy nad Marną (1918 r.). Bitwy te zaważyły na losie ludzkości. Zapoczątkowany w rejonie Dęblina i Kocka manewr znad Wieprza niewątpliwie uratował w 1920 r. cywilizację Zachodnią w Europie. Dzięki polskiemu sukcesowi, dywizje bolszewickie nie zdołały na bagnetach zanieść komunizmu ani do Warszawy, ani później do Berlina i Paryża.

Na przedpolach Warszawy zatrzymana została bolszewicka nawała. W działaniach wojennych znaczący udział wziął nowy rodzaj broni – lotnictwo. Młode, dopiero powstające lotnictwo polskie, wydatnie wspomagało w działaniach bojowych wojska lądowe, wspierając je rozpoznaniem wrogich oddziałów, często także przeprowadzając brawurowe ataki na pozycje nieprzyjaciela. Polskie eskadry wywiadowcze i myśliwskie bezpośrednio zaangażowane w walki poszczególnych armii były nieodłącznym elementem działań toczących się na ziemi. Decydujący manewr znad Wieprza, wyprowadzony z okolic Dęblina, został przeprowadzony w ścisłej współpracy z lotnictwem, które umożliwiło dowódcom na ziemi błyskawiczne reagowanie na ruchy wojsk przeciwnika.

W przeddzień kontrofensywy, Dęblin był miejscem rozlokowania eskadry 2., 3. i 4. Armii Wojska Polskiego. Stąd startowały Bréguety XIV, Bristol Fightery F.2B. Z Dęblina latał legendarny lotnik, wyznaczony w czasie tej operacji Szefem Lotnictwa w Sztabie Ścisłym Naczelnego Wodza – mjr pil. Jerzy Kossowski.

Wysiłek lotników podczas wojny polsko-bolszewickiej w dużym stopniu przyczynił się do ostatecznego zwycięstwa w wojnie polsko bolszewickiej 1919-1920. Pionierzy polskich skrzydeł udowodnili, że ten nowoczesny rodzaj broni z roku na rok będzie miał coraz większy wpływ na działania bojowe toczące się na ziemi.


Reprodukcja obrazu Jerzego Kossaka‚ Cud nad Wisłą 15 sierpnia 1920 roku (1930). Olej na płótnie. 94 x 145 cm. Własność prywatna. (fot. muzeumsp.pl)

Zapraszamy w dniach 23-24 kwietnia 2020 roku do podzielenia się z nami swoimi doświadczeniami oraz posiadaną wiedzą podczas konferencji, która odbędzie się w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1.

Zakres tematyczny konferencji obejmuje wszystkie okresy w wojnie 1919-1920, nie tylko operację warszawską. Termin konferencji nawiązuje do z setnej rocznicy pierwszej z trzech wielkich operacji Wojska Polskiego w 1920 roku – operacji kijowskiej.

Konferencja ma na celu zebranie aktualnego stanu wiedzy polskiej historiografii na temat Wojsk Lotniczych w wojnie polsko-bolszewickiej. Naszym zamierzeniem jest przedstawienie zagadnień: biograficznych osób – uczestników bitwy, kwestie taktyczne i techniczne, przybliżających problem lotnisk, opisujących dzieje lotniczych jednostek bojowych, wykorzystanie lotnictwa w poszczególnych operacjach i bitwach. Sesja naukowa będzie także okazją do wspomnienia pilotów, obserwatorów, mechaników, a także oficerów i żołnierzy wojsk balonowych.

Obrady prowadzone będę w języku polskim.

Forma wystąpień: referat (20 minut), komunikat (10 minut). Prezentację multimedialną z podpisami materiałów ikonograficznych, tezami i głównymi wnioskami należy przygotować w języku polskim.

Organizatorzy proszą o przesłanie abstraktu wystąpienia o objętości 1500-1800 znaków (ze spacjami) oraz akredytację, do dnia 20 lutego 2020 roku na adres: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, 08-530 Dęblin, ul. Lotników Polskich 1, lub elektronicznie na adres: marketing@muzeumsp.pl

Organizatorzy zastrzegają sobie prawo wyboru spośród nadesłanych abstraktów, które zostaną włączone do programu konferencji. Autorzy wybranych referatów zostaną poinformowani o ich zaakceptowaniu do dnia 28 lutego 2020 r.

Całość materiałów z konferencji zostanie opublikowana w formie monografii książkowej, po zakończeniu konferencji.

Sekretariat konferencji:
• dr Roman Kozłowski, Adiunkt w dziale Historii Lotnictwa i Wojskowości , tel. 261519 452, kom. 694 736 419, r.kozlowski@muzeumsp.pl
• Malwina Markiewicz, Kierownik Działu Marketingu i Wydawnictw tel.261 519 458,  m.markiewicz@muzeumsp.pl

Udział w konferencji jest nieodpłatny. Organizator zapewnia nocleg, wyżywienie w trakcie konferencji.

Komunikat ze szczegółowym programem konferencji zostanie podany do wiadomości 5 marca 2020 roku na stronie internetowej www.muzeumsp.pl

Organizator: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Partnerzy: Lotnicza Akademia Wojskowa w Dęblinie, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP oddział w Dęblinie, Lubelski Oddział Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony