Pod dobrymi skrzydłami Nr 5

Pod dobrymi skrzydłami Nr 5 (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością oddaje do rąk sympatyków lotnictwa piąty numer biuletynu „Pod dobrymi skrzydłami”. Drugi w tym roku – numer 5/2017 – jest już dostępny w wersji tradycyjnej i elektronicznej.

Za pośrednictwem tego wydawnictwa Muzeum Sił Powietrznych pragnie zwrócić uwagę również na wydarzenia z dziejów lotnictwa i sił powietrznych, w których wszyscy mogą uczestniczyć wspólnie z Muzeum.

W specjalnym wydaniu biuletynu "Pod dobrymi skrzydłami" Nr 5 polecamy:

Tworzymy kolekcję na kolejne stulecie lotnictwa wojskowego
Najstarsze muzealia w kolekcji Muzeum Sił Powietrznych datowane są na przełom XIX i XX wieku. I choć stanowią cenny zbiór materiałów ikonograficznych, to dopiero obiekty sensu stricte przedstawiające rozwój lotniczej techniki stanowią podstawę muzealnej kolekcji. Powołana w 2011 r. placówka nie miała okazji wzięcia udziału w gromadzeniu wszystkich reprezentatywnych statków powietrznych dla poszczególnych etapów ewolucji polskiego lotnictwa wojskowego.

Bohaterskim lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt
29 listopada 1969 roku w Wyższej Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie (WOSL) odbyła się podniosła uroczystość odsłonięcia monumentalnego pomnika wychowanków Szkoły Orląt, która zgromadziła u jego stóp kilka tysięcy uczestników. W dniu tym odbyła się także ostatnia w historii Oficerskiej Szkoły Lotniczej (OSL) promocja oficerska oraz pierwsza nominacja absolwentów Szkoły Chorążych Wojsk Lotniczych.
Pomnik ten jest wyrazem hołdu złożonego przez społeczeństwo powiatów: ryckiego, puławskiego, kozienickiego, rawskiego i miasta Radomia, a także żołnierzy garnizonu Dęblin i jednostek lotniczych Szkoły, tym wszystkim wychowankom słynnej dęblińskiej uczelni lotniczej, którzy polegli na frontach II wojny światowej, oraz zginęli śmiercią lotnika w pokojowej służbie dla Polski, wykonując zadania szkoleniowe w swej historii przedwojennej jak i powojennej.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej ma nowe eksponaty
Od czerwca br. trwają prace związane ze zmianą aranżacji ekspozycji plenerowej w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie. Obecnie prezentowane muzealia zostały wzbogacone o zestawy artyleryjsko‑rakietowe i armaty przeciwlotnicze, przekazane do muzealnej kolekcji przez Skład Materiałowy z Grudziądza, dzięki życzliwości Ministerstwa Obrony Narodowej oraz kilku instytucji i jednostek wojskowych.

Muzeum w jubileuszowym roku Stulecia Lotnictwa Wojskowego
Centralne Obchody 100-lecia polskiego lotnictwa wojskowego będą okazją do prezentacji kluczowych zmian na wystawie głównej w Muzeum Sił Powietrznych. Zmianom aranżacyjnym poddane zostały, nie tylko wybrane fragmenty ekspozycji, ale i sam budynek oraz jego otoczenie. Nowe rozwiązania wpłyną na czytelniejszą narrację i prezentację nowych obiektów oraz do wzmocnienia ochrony przechowywanych zabytków.

Album na Jubileusz
Pasjonatom lotnictwa polecamy szczególnej uwadze jubileuszową publikację, wydaną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Album pn. Siła Nośna jest prestiżowym autorskim projektem historycznym, przypominającym dzieje lotnictwa i ludzi związanych z tą formacją, charakteryzującym się wysoką wartością merytoryczną i bogatą ikonografią, ale i niezwykle artystycznym wykonaniem.

Pułkownik Stanisław Paszkiewicz w pamięci Koszalinian
Przed zbliżającym się 100-leciem Polskiej Broni Przeciwlotniczej, warto przypomnieć pierwszego komendanta, utworzonej w 1948 r. Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Odbudowa i renowacja samolotu TS-8 Bies
Podczas tegorocznego Święta Lotnictwa nasi widzowie będą mieli okazję zobaczyć samolot TS-8 Bies w nowej odsłonie. Rozpoczęty wiosną proces renowacji dobiega końca. Samolot o nr bocznym 910 związany jest z historią dęblińskiego lotniska, gdzie był intensywnie wykorzystywany na przełomie lat 50 i 60 XX w. do szkolenia adeptów lotnictwa w eskadrach szkolenia lotniczego Oficerskiej Szkoły Lotniczej – Szkoły Orląt.

Niezwykłe znaleziska w koszalińskich koszarach
Kolekcja koszalińskiego oddziału Muzeum Sił Powietrznych wzbogaciła się o nowe muzealia. Do zbiorów Muzeum Obrony Przeciwlotniczej trafiły obiekty wydobyte podczas prac modernizacyjnych prowadzonych na terenie 8. Koszalińskiego Pułku Przeciwlotniczego. Po przeprowadzeniu niezbędnych prac konserwacyjnych, będą udostępnione zwiedzającym na głównej ekspozycji.

Polskie lotnictwo ma już 100 lat
W jubileuszowym roku Stulecia Odzyskania przez Polskę Niepodległości świętujemy wiele ważnych dat, w tym ważne dla wszystkich miłośników awiacji: 100-lecie polskiego lotnictwa wojskowego. Data obchodów święta, od pamiętnego 1918 roku, zmieniała się kilkukrotnie, warto więc prześledzić tę interesującą historię.

Świętujemy Stulecie Lotnictwa
Rok 2018 jest nie tylko rokiem obchodów setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę, ale także obchodzimy jubileusz 100-lecia powstania lotnictwa wojskowego. Z tej okazji w całym kraju oraz  poza granicami organizowanych jest wiele przedsięwzięć mających na celu uczczenie polskich lotników.
Najistotniejszymi będą organizowane przez Dowództwo Generalne Rodzajów Sił Zbrojnych, przy udziale 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych, Muzeum Sił Powietrznych oraz Lotniczego Liceum  Ogólnokształcącego, w dniach 23‒24 sierpnia Centralne Obchody 100‑lecia Lotnictwa Wojskowego w Dęblinie, Międzynarodowe Pokazy Lotnicze AIR SHOW 2018 w dniach 25‒26 sierpnia w Radomiu oraz obchody jubileuszu w Warszawie 28 sierpnia, w tym odsłonięcie Pomnika Chwały Lotników na Powązkach i uroczystości na Polu Mokotowskim.

Vickers Wellington w Dęblinie
Od maja na ekspozycji stałej prezentujemy szczątki polskiego bombowca Vickers Wellington IC. Obiekty poddane procesowi konserwacji, są świadectwem tragicznego losu załogi samolotu z 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej. Przypomnijmy, iż są to pozostałości zestrzelonego nocą 8/9 maja 1941 r. nad Morzem Północnym u wybrzeży Holandii polskiego bombowca Vickers Wellington IC nr seryjny R1322 o oznaczeniu bocznym SM‑F z 305 Dywizjonu Bombowego Ziemi Wielkopolskiej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Szczątki te, władze Fryzji oraz przedstawiciele grupy badawczej Leemans Speciaalwerken, przekazały do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Centralne obchody 100-lecia Polskiej Broni Przeciwlotniczej w Koszalinie
Rok 2018 jest jubileuszem 100‑lecia Broni Przeciwlotniczej. Właśnie sto lat temu w 1. Korpusie Polskim gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego utworzono pierwsze dwie baterie przeciwaeroplanowe. Od tamtego wydarzenia, przez 100 lat byliśmy uczestnikami i świadkami rozwoju Broni Przeciwlotniczej.

Lubelskie ma nowe stowarzyszenie
W siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbyło się zebranie założycielskie 16 oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Inicjatywa ta została zatwierdzona uchwałą Zarządu Głównego SMP podczas walnego zebrania w Opinogórze 26 czerwca 2018 roku. Powołanie Oddziału Lubelskiego SMP uzupełniło ostatecznie mapę regionalnych reprezentantów ogólnopolskiego stowarzyszenia pracowników polskich muzeów, które w tym roku obchodzi jubileusz 20‑lecia swojej działalności.

Niepodległa dla wszystkich
We wrześniowy weekend 15 i 16 września 2018 roku Muzeum Sił Powietrznych zaprasza na spotkanie z historią Dęblina w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa. Muzeum pragnie po raz drugi złożyć ślubowanie Królowej Polskich Rzek – Wiśle, zaprezentować lokalne stowarzyszenia i inicjatywy artystyczne, oraz wspólnie w formie pieszego rajdu poznawać dzieje i zabytki miasta.

Bohaterowie drugiego planu
Po raz szósty spotkaliśmy się w Koszalinie na konferencji z cyklu "Historia skrzydłami malowana". W dniach 8‒10 czerwca 2018 w koszalińskiej Bibliotece Publicznej swoje referaty związane z hasłem przewodnim "Bohaterowie drugiego planu", zaprezentowało 15 prelegentów. Konferencji towarzyszyła publikacja, II Koszaliński Lotniczy Festiwal Filmowy oraz pokaz repliki wodnosamolotu Lublin R-XIII.

Skrzydła nad Kazimierzem po raz trzeci
W drugi wrześniowy weekend 7–9.09.2018 zapraszamy do Kazimierza Dolnego. Skrzydła nad Kazimierzem to projekt dedykowany całej lotniczej braci, sympatykom lotnictwa polskiego. Ambicją organizatorów jest  wykreowanie wydarzenia będącego promocją Polskich Sił Powietrznych oraz regionu na wielu płaszczyznach artystycznych od latania pokazowego poprzez malarstwo, muzykę, teatr, film i poezję. To wydarzenie przygotowane z myślą o miłośnikach lotnictwa, ale nie tylko. W programie każdy znajdzie coś dla siebie, nawet rodziny z małymi dziećmi.

Finał pierwszego Ogólnopolskiego Turnieju  Gwiaździstej Eskadry
W dniach 19-21 czerwca 2018 r Muzeum Sił Powietrznych było gospodarzem finału I Ogólnopolskiego Turnieju Gwiaździstej Eskadry. Konkurs skierowany był do młodzieży ze szkół podstawowych i średnich. Eliminacje regionalne trwały od marca do kwietnia. Nagrodą główną był przelot samolotem sportowo-turystycznym nad Dęblinem i Kazimierzem Dolnym. Dla najlepszych graczy przewidziano nagrody indywidualne i tytuł Wielkiego Mistrza Gry 303,111 lub 7, oraz Mistrza Wiedzy Historycznej.

Stacja NUR-31 pod dobrymi skrzydłami
Do grona partnerów naszego Muzeum dołączyła firma specjalizujaca się w produkcji wyposażenia  radiotechnicznego dla sektora obronnego. W ramach programu POD DOBRYMI SKRZYDŁAMI, Kubara Lamina SA  podjęła się renowacji elementów wyposażenia mobilnej radiostacji NUR–31 Justyna, takie jak falowód łączący kabinę BWA z cyrkulatorem, produkowane przez firmę lampy LM‑112 i LM‑113, i ich podstawy.

Wersję tradycyjną biuletynu Nr 5 można otrzymać w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz w oddziale w Koszalinie – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej.

Wersja elektroniczna poniżej. Zapraszamy do lektury.

Nr 5 (PDF) – do pobrania: Pod dobrymi skrzydłami 5.2018

Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 1.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 2.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 3.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 4.2018. Pod Dobrymi Skrzydłami

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus