Pod dobrymi skrzydłami Nr 4

Pod dobrymi skrzydłami Nr 4 (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością oddaje do rąk sympatyków lotnictwa czwarty numer biuletynu „Pod dobrymi skrzydłami”. Pierwszy w tym roku – numer 4/2017 – jest już dostępny w wersji tradycyjnej i elektronicznej.

Za pośrednictwem tego wydawnictwa Muzeum Sił Powietrznych pragnie zwrócić uwagę również na wydarzenia z dziejów lotnictwa i sił powietrznych, w których wszyscy mogą uczestniczyć wspólnie z Muzeum.

W numerze 4 m.in. o projekcie rewitalizacji wieży ciśnień w Dęblinie, o 305 Dywizjonie Bombowym i trudnych losach polskich pilotów po II wojnie światowej. Polecamy artykuły poświęcone nowym wystawom w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, w tym najnowszej – o jeńcach wojennych obozu Stalag Luft IV Gross Tychow. Czytelnicy będą mogli dowiedzieć się o dalszych etapach projektu Lotnicza Bułgaria, o nowych nabytkach w muzealnej kolekcji. Gościnnie na łamach Biuletynu – Maciej Peikert i Ryszard Wróbel – odkrywają historię zapisaną w śmigłach.

W Nr 4 biuletynu "Pod dobrymi skrzydłami" polecamy:

Muzeum w przestrzeni społecznej
W latach 80-tych XX w dyskursie socjologicznym pojawiło się nowe pojęcie trzecie miejsce, odnoszące się do neutralnej przestrzeni, pomiędzy domem a pracą, w której możemy spędzać czas. Trzecie miejsce – przestrzeń, która nie wywiera presji i nie kojarzy się z przymusem i szybkością, daje obecnie szansę  muzeom na wypełnienie luki wytworzonej przez wirtualny świat. Muzea stają się azylem dla różnych środowisk, które współtworzą owo trzecie miejsce wspólnie z muzealnikami.

Rada Muzeum w nowym składzie
Decyzją nr 39/Społ./DEKiD z dnia 15.11.2017 roku, Minister Obrony Narodowej powołał nową Radę Muzeum przy Muzeum Sił Powietrznych na kadencję 2017–21. Pierwsze posiedzenie nowej Rady odbyło się 18.12.2017 roku w Dęblinie. W historii Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jest to dopiero druga Rada Muzeum. Kadencja pierwszej przypadała na lata 2013–17.

Wisła dalej płynie...
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie dołączyło do gremium MUZEÓW SZLAKU WISŁY. Projekt zainicjowany w Roku Rzeki Wisły, koordynowany jest przez Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku. Prezentuje w jednym miejscu wydarzenia i wiślane przedsięwzięcia, realizowane przez placówki muzealne usytuowane wzdłuż Królowej Polskich Rzek.

Projekt – Dwie Wieże
Lotniskowa wieża ciśnień w Dęblinie to jeden z zabytków techniki, który jest ściśle związany z historią Szkoły Orląt. Położona na uboczu i od dawna nieużytkowana, pozostaje w cieniu dynamicznych zmian, jakie dzieją się dęblińskim garnizonie. Być może już niedługo, dzięki życzliwemu zainteresowaniu, stanie się kolejną atrakcją miasta w widłach Wisły i Wieprza. Muzeum Sił Powietrznych zainicjowało w ubiegłym roku projekt, którego celem jest zachowanie dla przyszłych pokoleń i rewitalizacja lotniskowej wieży ciśnień.

Muzealny krajobraz Lubelszczyzny
9 maja 2018 r. w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie odbędzie się seminarium dedykowane pracownikom muzeów województwa lubelskiego. Celem seminarium jest wywołanie dyskusji nt. kondycji muzeów na terenie województwa lubelskiego oraz zainicjowanie utworzenia lubelskiego oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich.

Muzeum w połączonej komunikacji
W sobotę 19 maja 2018 r. Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza widzów do spotkania z muzealną kolekcją podczas Europejskiej Nocy Muzeów. W tym roku organizatorzy proponują wspólne poszukiwanie połączeń Muzeum, jakie wiążą je ze społecznością, krajobrazem kulturowym i środowiskiem naturalnym: z miastem Dęblin i Garnizonem Dęblin, tradycjami Szkoły Orląt i historią twierdzy, przeszłością i przyszłością lotnictwa, w oprawie muzycznej łączącej pokolenia.
 
Losy alianckich jeńców wojennych Stalagu Luft IV – Gross Tychow
Stalag Luft IV – Gross Tychow, to jeden z najmniej znanych obozów dla lotników alianckich, utworzony przez Niemców w okresie II wojny światowej. Zwykle wymienia się Stalag Luft III w dzisiejszym Żaganiu, rozsławiony w amerykańskim filmie wojennym z 1963 r. pt. "Wielka ucieczka" w reżyserii Johna Sturgesa, zrealizowanym według powieści The Great Escape Paula Brickhilla. Jego kanwą była autentyczna, zbiorowa ucieczka podkopem Harry, 76 jeńców różnych narodowości z ówczesnego Kriegsgefangenenlager der Luftwaffe Nr 3 Sagan-Carlswalde. Polski widz z pewnością pamięta znakomite role Steve McQueen’a, Jamesa Garnera, Charlesa Bronsona i wielu innych.

Politycznie obcy
Dla powracających z wojennej emigracji lotników, los zgotował rozmaite scenariusze. W wyniku sytuacji politycznej, nie wracali oni do wolnego kraju, ale do państwa kontrolowanego przez obce mocarstwo. Ich wola tworzenia odradzającego się lotnictwa spotkała się z twardym oporem. Oporem, który doprowadził do najbardziej tragicznego końca wielu z nich.

Spektakularne akcje 305 dywizjonu bombowego
Wiele uwagi przykuwa działalność polskich dywizjonów myśliwskich w czasie pierwszej wielkiej bitwy powietrznej II wojny światowej – bitwy o Wielką Brytanię, która zmusiła Hitlera do zmiany swych planów. Słusznie mówi się o heroicznych wyczynach, umiejętnościach i brawurowych akcjach polskich myśliwców nad Afryką, Europą czy na Dalekim Wschodzie. Znacznie mniej atencji przykłada się żmudnej pracy dywizjonów bombowych, które brały udział w tej wojnie – bombardując niemieckie barki inwazyjne, eskortując konwoje morskie, atakując miasta niemieckie i w końcu zrzucając kontenery z zaopatrzeniem dla walczącej Warszawy.

Historia zapisana na szklanej fotografii
Fotografia ma wielką moc – utrwala obrazy historii. Dzięki temu, nawet blisko 100 lat później jesteśmy w stanie poznawać dawną rzeczywistość. Fotografia jednak to nie tylko papier. Fotografia to także szkło. Muzeum Sił Powietrznych od niedawna jest w posiadaniu wyjątkowej kolekcji 111 szkiełek, które przedstawiają głównie samoloty z okresu międzywojennego i I wojny światowej.

Nowe nabytki
Na szczególną uwagę zasługuje dar od prywatnego darczyńcy – Czerwony Szkaplerz Męki Pańskiej oraz modlitewnik należący do por. pil. (P-2060) Stanisława Stefana Bełzy, który latał bojowo w 303 Dywizjonie Myśliwskim Tadeusza Kościuszki oraz 316 Dywizjonie Myśliwskim.

Kaplica ku czci polskich lotników
Planując wizytę w lotniczym Dęblinie warto odwiedzić kaplicę poświeconą pamięci lotników w Kościele Piusa V. Jest to swego rodzaju pomnik dedykowany przedwojennemu lotnictwu właśnie tu, w kolebce jego powstania, gdzie szkoliły się kadry młodej, ofiarnej i głęboko patriotycznej młodzieży.

Projekt: Lotnicza Bułgaria
14 września Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pragnie zaprosić pasjonatów lotnictwa na uroczyste otwarcie wystawy Polsko‑Bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w Bułgarii, w latach 1937-1939 w 80‑tą rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych 1938‒2018.

Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w służbie Ojczyźnie
Od 15 grudnia 2017 r. w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie można obejrzeć wystawę Liga Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej w służbie Ojczyźnie, na której przedstawiono historię tej zasłużonej dla obronności II Rzeczypospolitej organizacji. Data wernisażu nie była przypadkowa. 15 grudnia 1924 r. istniejący od 1922 r. Obywatelski Komitet Obrony Przeciwgazowej przekształcony został w Towarzystwo Obrony Przeciwgazowej. Cztery lata później stowarzyszenie to wraz z Ligą Obrony Powietrznej Państwa weszło w skład nowo utworzonej Ligi Obrony Powietrznej i Przeciwgazowej.

Śmigło. Świadek historii lotnictwa
Najlepszym miejscem na eksponowanie samego śmigła jest niewątpliwie piasta silnika wraz z silnikiem zamocowanym do swej oryginalnej konstrukcji. Losy śmigieł, które dotrwały do naszych czasów są przeróżne. Ich niemal magiczny kształt pozwolił im niejednokrotnie przetrwać lata, czasami jako jedynej zachowanej części samolotu. Śmigła, te pieczołowicie przechowywane przez rodziny jako pamiątki, będące domowymi pomnikami strzegącymi pamięci przodków – awiatorów, lub zdobiące ściany małych lotniczych świątyń, oraz te prezentowane w muzealnych kolekcjach. Wszystkie są świadkami historii lotnictwa polskiego.

Pomnik Chwały Lotnikom Polskim
Chcemy stworzyć miejsce pamięci – ponadczasowy pomnik dla ludzi związanych z lotnictwem. Pomnik będzie odsłonięty 28 VIII 2018 r. Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie podczas VII Światowego Zlotu Lotników Polskich oraz przypadającej setnej rocznicy utworzenia lotnictwa polskiego.

Wydawcą biuletynu jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jest to wydawnictwo bezpłatne.

Wersja papierowa jest dostępna w siedzibie Muzeum w Dęblinie i w koszalińskim oddziale- Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, a także m.in. Bibliotece Miejskiej, Urzędzie Miasta w Dęblinie, oraz w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych.

Wersja elektroniczna poniżej. Zapraszamy do lektury.

Nr 4 (PDF) – do pobrania: Pod dobrymi skrzydłami 4.2018

Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 1.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 2.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami
Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 3.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus