Pod dobrymi skrzydłami Nr 2

Pod dobrymi skrzydłami Nr 2 (fot. muzeumsp.pl)

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie z radością oddaje do rąk sympatyków lotnictwa drugi numer biuletynu „Pod dobrymi skrzydłami”. Numer 2/2017 jest już dostępny w wersji tradycyjnej i elektronicznej.

Za pośrednictwem tego wydawnictwa Muzeum Sił Powietrznych pragnie zwrócić uwagę również na wydarzenia z dziejów lotnictwa i sił powietrznych, w których wszyscy mogą uczestniczyć wspólnie z Muzeum.

W drugim numerze biuletynu są m.in. artykuły dotyczące planów i projektów związanych z działalnością Muzeum Sił Powietrznych, nowych muzealiów w kolekcji, ekspedycji do wraku samolotu Wellington w Holandii oraz lotniczej przyjaźni Polski z Bułgarią. Jest również podsumowanie nocy muzealnej oraz zaproszenie na wydarzenia, jakie będą miały miejsce w sezonie letnim.

W Nr 2 biuletynu "Pod dobrymi skrzydłami" polecamy:

Perspektywy dla dziedzictwa lotniczego
Powołanie Rady Muzeów Wojskowych prowadzonych przez Ministerstwo Obrony Narodowej, specjalizacja w zakresie konserwacji zbiorów, ujednolicenie systemu ewidencji muzealiów oraz koordynacja współpracy zagranicznej – to główne założenia opracowywanej Koncepcji Rozwoju Muzealnictwa Wojskowego na lata 2017–2026. Zespół projektowy składa się z przedstawicieli czterech muzeów reprezentujących poszczególne rodzaje Sił Zbrojnych RP: Wojska Lądowe, Marynarkę Wojenną oraz Siły Powietrzne. Wiodącą placówką jest Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie. Muzeum Sił Powietrznych zaproponowało również swoje rekomendacje do projektu koncepcji.

Święto polskich skrzydeł
28 sierpnia przypada Święto Lotnictwa Polskiego. Uroczystym zbiórkom i nominacjom towarzyszyć będą pikniki oraz pokazy statków powietrznych na terenie jednostek wojskowych w całej Polsce. Siły  Powietrzne,  jeden  z  pięciu  rodzajów  Sił  Zbrojnych RP, swój dzień celebrują na pamiątkę zwycięstwa kpt. pil. Franciszka Żwirki i inż. Stanisława Wigury w Międzynarodowych Zawodach Samolotów Turystycznych Challenge 1932 (Challenge International des Avions de Tourisme) w Berlinie.

41. Baza Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie
18 sierpnia przed pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt odbędzie się zbiórka żołnierzy oraz pracowników wojska z okazji święta jednostki.

Muzeum na straży dziedzictwa krajobrazu
Lokalizacja Muzeum w Dęblinie nawiązuje do lotniczych tradycji tego miasta, do którego w maju 1920 r. trafiła z Mokotowa Niższa Szkoła Pilotów – wcześniej zwana Francuską Szkołą  Pilotów  –  utworzona  przy  Błękitnej Armii gen.  Hallera  we  Francji.  Po  krótkim,  kilkutygodniowym  okresie,  ze  względu  na  zbliżającą  się  do  środkowej  linii  Wisły  armię  bolszewicką,  została  przeniesiona  do  Bydgoszczy  i  Grudziądza,  by  powrócić  do  Dęblina  14  IV 1927  r.  jako  Oficerska  Szkoła  Lotnicza.  To  w  niej  wyszkoleni  zostali  najlepsi polscy piloci II wojny światowej, a samo miasto stało się symbolem polskiego lotnictwa wojskowego.
9  VII 2016 w Mediolanie 31. Zgromadzenie Generalne ICOM  przyjęło cztery rezolucje dotyczące współczesnego muzealnictwa: odpowiedzialności muzeów za krajobraz, roli muzeów w integracji międzykulturowej, w umacnianiu ochrony dziedzictwa kulturowego podczas konfliktów zbrojnych i innych zagrożeń, oraz kwestii informacyjnych i prawnych związanych z międzynarodową wymianą zabytków.

Koleją do Muzeum Sił Powietrznych
Pasażerowie Kolei Mazowieckich od 10 czerwca 2017 r. zwiedzą taniej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Podpisana 9 czerwca 2017 r. umowa pomiędzy Muzeum a spółką Koleje Mazowieckie – KM, pozwoli na zwiedzanie muzealnych wystaw w promocyjnej cenie za okazaniem biletu KM w ramach akcji Koleją do kultury. Przystąpienie Muzeum do akcji to również promocja instytucji i jej kolekcji wyświetlana w formie reklamy na ekranach w pociągach kursujących w ramach przewozów regionalnych w województwie mazowieckim.

Na planie filmowym
Bohaterstwo, pasja zwyciężania, charaktery w trudnych sytuacjach, spektakularne zwycięstwa Polaków w Bitwie o Anglię. Piloci ze słynnej elitarnej jednostki myśliwskiej Dywizjon 303 już niedługo pojawią się na celuloidowym niebie. Na zaproszenie producenta Jacka Samojłowicza (Film Media SA), do grona partnerów tego przedsięwzięcia dołączyło Muzeum Sił Powietrznych.

Muzeum bliżej widzów
Targi Pro Defense w Ostródzie, Lotnicze Depułtycze, piknik lotniczy w Świdwinie, targi turystyczne GLOBalnie w Katowicach, Na styku kultur w Łodzi i Tour Salon w Poznaniu. Przez ostatnie sześć miesięcy 2017 roku przemierzyliśmy Polskę by być bliżej naszych widzów i zachęcić ich do odwiedzenia naszych placówek w Dęblinie i Koszalinie.

Polska załoga Wellingtona upamiętniona w Holandii
2 maja 2017 r. w miejscowości Oudemirdum w Holandii nastąpiło uroczyste odsłonięcie pomnika upamiętniającego polską załogę bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej. W ceremonii wzięli udział przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych z Dęblina, Polonii oraz Ambasady Polskiej w Holandii.

Szczątki bombowca Vickers Wellington w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie
Do Muzeum Sił Powietrznych trafiły szczątki bombowca Vickers Wellington IC nr R1322 SM‑F z 305. Wszystkie elementy zbioru poddawane są wnikliwej analizie. Po dokładnym rozpoznaniu, opisaniu i opracowaniu dokumentacji konserwatorskiej muzealia zostaną zabezpieczone i wyeksponowane wraz z całą historią misji załogi z 8/9 maja 1941 roku oraz szczegółami akcji wydobycia wraku w roku 2016.

Muzeum w innym świetle
Wyjątkowy charakter miała muzealna noc w Muzeum Sił Powietrznych. Wystawy stałe i czasowe były udostępniane zwiedzającym wraz z towarzyszącym programem edukacyjno‑artystycznym.
W sobotę 20 maja 2017 r. liczna grupa miłośników historii przybyła do placówek w Dęblinie i Koszalinie, by zobaczyć zabytki w innym świetle, a także by wspólnie z nami uczcić święto muzealników.

Nowe muzealia w kolekcji
Zbiory muzeum wzbogaciła kurtka munduru lotniczego wz. 36 z gapą, wykonaną przez znaną pierwszą w Kraju Fabrykę Grawersko Emalierską J. Knedlera w Warszawie przy ul. Nowy Świat 45 oraz salonowy, lotniczy pas oficerski wz. 28, sygnowany przez Mennicę Państwową.

Nadwiślański Dęblin wciąż do odkrycia!
W kalendarzu na rok 2018 zaplanowaliśmy drugie spotkanie szkoleniowo-integracyjne WISŁA GUIDE TOUR.  Po dużym zainteresowaniu tegorocznym spotkaniem, pragniemy pokazać naszym gościom jeszcze więcej atrakcji turystyki kulturowej Dęblina i jego okolic. Relacja z pierwszego Wisła Guide Tour powinna zachęcić do zaplanowania weekendu 20–22 kwietnia z Muzeum Sił Powietrznych.

Samoloty z Dęblina wylądowały przy Wilczym Szańcu
W IV strefie Wilczego Szańca wylądowały pierwsze samoloty, które stanowić będą zaczątek nowej ekspozycji w Mazurskim Muzeum Militariów. Lim-6, polski lekki samolot myśliwsko-szturmowy oraz samolot szkoleniowy TS-11 Iskra trafiły tu dzięki współpracy Mazurskiego Muzeum Militariów z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie w ramach nowego programu Pod Dobrymi Skrzydłami.

Lotnicza przyjaźń Polski i Bułgarii
Upamiętnienie twórców idei doposażenia bułgarskich sił powietrznych w polskie statki powietrzne w 1936 r. – generałów Konstantina Uzunskiego i Ludomiła Rayskiego – będzie jednym z ważniejszych celów przygotowywanej wystawy w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Ekspozycja będzie podsumowaniem podróży historyczno-badawczej do Bułgarii, zrealizowanej w sierpniu ubiegłego roku.

Wciąż o Ikarach głoszą – choć doleciał Dedal
Mity, legendy, stereotypy, fałszerstwa w lotniczej historii

Już po raz piąty spotkaliśmy się w Koszalinie, by z naszych przepastnych archiwów wyciągnąć na światło dzienne ciekawe fakty z przeszłości lotnictwa, zwłaszcza tego spod znaku biało-czerwonej szachownicy.
Popularnonaukowa konferencja Historia skrzydłami malowana przez te ostatnie lata stała się forum wymiany myśli miłośników dawnych podniebnych wydarzeń i miejscem, w którym rodzą się ciekawe pomysły związane z propagowaniem tego tematu.

Festiwal modelarski po raz szósty
418 modeli plastikowych i kartonowych prezentowano podczas VI edycji konkursu Bałtycki Festiwal Modelarski. Przez dwa dni 13‒14 maja 2017 r. w Gimnazjum nr 11 im. Lotników Polskich w Koszalinie widzowie mieli okazję zobaczyć wiele ciekawych modeli pojazdów, samolotów i okrętów, a uczestnicy konkursu próbowali swoich sił w bardzo wyrównanej rywalizacji w klasach kolekcyjnych: kartonowe, plastikowe, oraz różne (pojazdy, samoloty, morskie, inne), w kategoriach wiekowych: młodzik (do 12 lat), junior i senior (powyżej 18 lat).

Wydawcą biuletynu jest Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Zapraszamy do lektury!

Wydawnictwo bezpłatne – dostępne m.in. w siedzibie Muzeum w Dęblinie oraz w Koszalinie,  oraz w wersji elektronicznej

Nr 2 (PDF) – do pobrania: Pod dobrymi skrzydłami 2.2017

Nr archiwalny (PDF) – do pobrania: 1.2017. Pod Dobrymi Skrzydłami

Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus