Pamiątki związane z LOPP przekazane do zbiorów dęblińskiego muzeum

Pamiątki związane z LOPP przekazane do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych (fot. muzeumsp.pl)

W poniedziałek 6 grudnia Łukasz Suska (kolekcjoner i właściciel antykwariatu militarnego "Polski Kolekcjoner") przekazał do zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie pamiątki po przedwojennej organizacji – Lidze Obrony Powietrznej  i Przeciwgazowej.

LOPP zajmowała się upowszechnianiem wśród społeczeństwa wiedzy na temat obrony przeciwlotniczej i przeciwgazowej, szkoląc także swych członków w procedurach i metodach obrony plot.

Pan Suska przekazał w formie daru dwa dyplomy z kursów Ligi Obrony Powietrznej  i Przeciwgazowej oraz cegiełka o wartości przedwojennych 20 złotych na wsparcie polskiej obrony przeciwlotniczej.  Firma Polski Kolekcjoner przekazała do Muzeum także nagrodowy puchar LOPP z zorganizowanego w Poznaniu w 1935 roku konkursu modeli latających.

Działalność LOPP przyczyniła się do popularyzacji sportu lotniczego i lotnictwa w II Rzeczypospolitej.

Nie są to pierwsze obiekty przekazane w darze do Muzeum przez antykwariat "Polski Kolekcjoner". W roku ubiegłym Muzeum otrzymało między innymi korpus II wojennej sowieckiej bomby lotniczej FAB-100, polski, lotniczy pistolet sygnałowy "Perkun", oraz karty pocztowe i publikacje o tematyce lotniczej.

Przekazane nam pamiątki będą prezentowane na wystawie stałej pt. "Historia polskiej broni przeciwlotniczej", której nowa aranżacja obecnie jest przygotowywana w Oddziale Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.Źródło: Muzeum Sił Powietrznych
comments powered by Disqus