Muzeum Sił Powietrznych łączy pokolenia
Z okazji Dnia Babci i Dziadka oraz zbliżających się ferii zimowych Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przygotowało specjalny bilet wstępu do muzeum: "Muzeum Łączy Pokolenia – oferta specjalna na ferie zimowe 2018" dla Babci i Dziadka oraz Wnucząt.
Bilet wspólny dla babci, dziadka oraz wnucząt w cenie: 4 zł od osoby będzie można kupić w dniach 21.01 – 25.02.2018 r. Taki bilet będą mogły kupić osoby dorosłe po 60 roku życia wraz z dziećmi w wieku od 7 do 15 lat. Warunkiem skorzystania z oferty Muzeum jest wspólne zwiedzanie: babcia/dziadek + wnuczek/wnuczka.
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, przy ul. Lotników Polskich 1, czeka na wszystkich od wtorku do niedzieli w godzinach 9.00-15.00
Muzeum Sił Powietrznych to jedna z najmłodszych instytucji kultury, której organizatorem jest Ministerstwo Obrony Narodowej. Uroczyste otwarcie muzeum nastąpiło 26 sierpnia 2011 r. Najważniejszą misją placówki jest upowszechnianie wartości historycznych związanych z dziejami oręża polskiego, w szczególności z historią i tradycją sił powietrznych, broni przeciwlotniczej, popularyzacja wiedzy o polskiej historii wojskowości oraz promowanie Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej.
Na zwiedzających czeka wystawa stała "Historia polskiego lotnictwa wojskowego" oraz wystawa czasowa "SKRZYDLACI KOSYNIERZY. Dywizjon 303 i tradycje kościuszkowskie w polskim lotnictwie wojskowym.
Powołanie placówki muzealnej o tematyce lotniczej było osobistą inicjatywą ówczesnego Dowódcy Sił Powietrznych, którą wspierali pasjonaci awiacji, lokalne i regionalne środowiska seniorów lotnictwa wojskowego oraz żołnierze Sił Powietrznych.
Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można obejrzeć m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego, oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność. Znajduje się tu również Sztandar – Relikwia Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej.
Wystawa plenerowa to ponad 80 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Na wystawie można zobaczyć m.in. produkowane przez ZSRR myśliwce MiG 21 i MiG 23, bombowce Ił-28 czy szturmowo-bombowe SU-20 i SU-22. Są też różne typy samolotów szkolnych, wytwarzanych w ZSRR i w Polsce. Jest śmigłowiec wielozadaniowy SM-1, których produkcję rozpoczęto w latach 50. ubiegłego wieku w PZL Świdnik, a także jego późniejsza modyfikacja – SM-2. Uwagę przyciąga ciężki śmigłowiec bojowy produkcji ZSRR – Mi-24; są radary i rakiety przeciwlotnicze. W hangarze zlokalizowano wystawę silników lotniczych – od tłokowych po olbrzymie silniki odrzutowe do samolotów typu Suchoj – Su.
Gratką dla pasjonatów lotnictwa jest wejście na pokład wybranych statków powietrznych, m.in. do jedynego w Polsce śmigłowca MI-6.
Zapraszamy do Muzeum!
Więcej informacji na stronie www.muzeumsp.pl
Komentarze