Przejdź do treści
Książki „Księżyc dla straceńców” i „Bardzo blisko ziemi” (fot. muzeumsp.pl)
Źródło artykułu

Lotnicze wspomnienia

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie poleca uwadze fanów lotnictwa publikacje Bogdana Bartnikowskiego – pilota, dziennikarza, uczestnika Powstania Warszawskiego i więźnia KL Auschwitz-Birkenau.

Bogdan Stanisław Bartnikowski zaczął naukę w Oficerskiej Szkole Lotniczej w Dęblinie w 1952 roku. Będąc zawodowym wojskowym, do 1968 roku służył jako pilot, później zatrudniony był w prasie wojskowej do czasu przejścia w stan spoczynku w 1985 roku.

Jako pisarz debiutował w 1966 roku zbiorem opowiadań o ludziach lotnictwa „Nad chmurami”. W 1969 roku  opublikował „Dzieciństwo w pasiakach” – wielokrotnie wznawiany zbiór opowiadań o dzieciach w obozie koncentracyjnym Auschwitz. Jest autorem ponad 23 opowiadań, reportaży i powieści, wydał 7 tomików wierszy. W 2002 roku został odznaczony Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie ma w sklepie dwie z jego książek: najnowsza powieść „Księżyc dla straceńców”(2018) oraz „Bardzo blisko ziemi” (2014). Obydwie pozycje wydało Wydawnictwo Komograf.

"Księżyc dla straceńców" to minutowy zapis lotu czterech szalonych chłopaków, którzy mając ledwie po kilka godzin samodzielnych lotów wokół lotniska, porwali się na straceńczy, trzygodzinny lot. Wydarzenie to, komentowane w Radio Wolna Europa, miało miejsce w 1956 roku – roku nadziei na zmiany: poznańskiego czerwca, październikowej odwilży… w lipcu na szkolnym lotnisku dęblińskiej „szkoły orląt” w Ułężu miał miejsce bezprecedensowy przypadek nocnej ucieczki czterech podchorążych do Austrii...

Tylko w Muzeum Sił Powietrznych książki z autografem autora.

Więcej informacji na stronie www.muzeumsp.pl

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony