Przejdź do treści
Źródło artykułu

Żyroskop w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W ostatnim czasie Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie poszerzyło swoją ofertę. W Sali Edukacyjnej Nowego Gmachu Głównego można skorzystać z profesjonalnego żyroskopu treningowego.

Muzealny żyroskop, zwany też trenażerem lotów samolotowych, to metalowa konstrukcja, złożona z trzech obręczy obrotowych, wspartych na podstawie stałej. W środku ciężkości urządzenia, w najmniejszej obręczy umieszczono fotel dla użytkownika. Zabezpieczenie składa się z pasów oraz blokowanej mechanicznie bramki. Urządzenie jest wyposażone w czterostopniową blokadę, uniemożliwiającą ruch obręczy. Żyroskop posiada wszystkie wymagane atesty bezpieczeństwa. Jest on wprowadzany w ruch napędem ręcznym, poprzez kierownicę na największą obręcz.

Fachową obsługę zapewniają pracownicy Działu Upowszechniania Muzealiów. Tempo kręcenia można dostosować do zwiedzającego. Trzeba pamiętać jedynie o opróżnieniu kieszeni z drobiazgów oraz o zdjęciu okularów lub innych przedmiotów, które mogą wypaść podczas obracania się urządzenia.

Żyroskop daje złudzenie zachowania organizmu człowieka w czasie lotu i manewru samolotu. Trenażer dostępny jest dla osób w wieku od 5 do 75 lat. Nie mogą z niego skorzystać jedynie osoby z chorobami serca, a szczególnie z nadciśnieniem oraz z epilepsją (padaczką).

Podobne w konstrukcji żyroskopy od lat są wykorzystywane w ośrodkach szkolenia pilotów i kosmonautów. Teraz w MLP istnieje możliwość sprawdzenia swoich lotniczych predyspozycji. Urządzenie to, zastosowane w technice, pozwala uzyskać orientację co do położenia w przestrzeni.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony