Zaproszenia na premierę filmu "Człowiek z powietrza" w MLP
Czwartkowa premiera filmu "Człowiek z powietrza" w Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie zbliża się wielkimi krokami. Sam film powstał w 2019 roku, jednak do tej pory z przyczyn okołopandemicznych nie doczekał się oficjalnej kinowej premiery.
Czyż mogłoby być lepsze miejsce na takie wydarzenie niż Muzeum Lotnictwa?
W tym tygodniu film będzie można oglądnąć w MLP aż dwa razy – oficjalna projekcja z udziałem twórców odbędzie się w czwartek 16 grudnia o godz. 18:00 (wstęp za zaproszeniami), a drugi raz będzie można obejrzeć go w sobotę 18 grudnia o godz. 15:00 (w cenie biletu do Muzeum).
Na film Muzeum zaprasza do sali konferencyjnej, która jest większa niż nasze kino i pozwala dostosować wydarzenie do bieżących obostrzeń. Ilość miejsc ograniczona.
"Człowiek z powietrza" opowiada historię Jana Wnęka – XIX-wiecznego marzyciela, mieszkańca podtarnowskiego Odporyszowa, a jednocześnie artysty rzeźbiarza i domniemanego konstruktora pierwszego na świecie sterowalnego statku powietrznego, na którym odbył kilka lotów. "Człowiek z powietrza", "polski Ikar", "prekursor lotnictwa", "Wit Stwosz z Powiśla" to tylko niektóre określenia które doskonale do niego pasują.
Film szuka odpowiedzi na pytania jak to się stało, że świat milczy o tak niesamowitej historii, czy to możliwe, że obserwując ptaki można było faktycznie wznieść się w powietrze i w czy w ogóle Jan Wnęk istniał naprawdę?
Muzeum Lotnictwa Polskiego ma dla fanów lotnictwa do rozdania kilka zaproszeń na czwartkową premierę – napiszcie co Wam dodaje skrzydeł lub/i dlaczego zaproszenie powinno trafić właśnie do Was. Na odpowiedzi MLP czeka pod adresem deum@muzeumlotnictwa.pl
Poniżej zwiastun filmu dokumentalnego, skupionego na poszukiwaniu śladów polskiego rzeźbiarza i cieśli Jana Wnęka. Miał on wykonywać loty ślizgowe na urządzeniu własnej konstrukcji w Odporyszowie pod Tarnowem, na ćwierć wieku przed Niemcem Otto Lilienthalem – oficjalnie uznawanym za pierwszego człowieka, który wzbił się w powietrze przy pomocy szybowca. Godzinny film, w formie dziennikarskiego śledztwa, został poświęcony poszukiwaniu śladów po dokonaniach Wnęka w archiwach, odkryciu i badaniu domniemanego miejsca pochówku konstruktora i przybliżeniu opinii specjalistów: szybowników, pilotów i naukowców na temat Ikara znad Dunajca. Widzowie filmu wyprodukowanego przez Studio.pl będą mogli sami ocenić, w jakim stopniu zebrany materiał uprawdopodobnia dokonania polskiego Leonarda da Vinci.
Przeczytaj również:
"Człowiek z powietrza" i podniebni marzyciele w Muzeum Lotnictwa Polskiego
Komentarze