Przejdź do treści
Źródło artykułu

Z serii spotkania przy samolocie: North American P-51 Mustang

W dniu 3 lipca 2016 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.

Prowadzone będą rozmowy o amerykańskim samolocie myśliwskim P-51 „Mustang”, jednym z najlepszych myśliwców II wojny światowej, uczestniku XII Małopolskiego Pikniku Lotniczego.

North American P-51 Mustang to amerykański jednosilnikowy myśliwiec okresu drugiej wojny światowej zaprojektowany na zlecenie RAF-u, produkowany w zakładach North American Aviation (NAA) w Stanach Zjednoczonych (zakłady w Kalifornii i Teksasie) oraz w znacznie mniejszej liczbie przez Commonwealth Aircraft Corporation w Australii. Używany był przez USA i ich sojuszników zarówno podczas drugiej wojny światowej, jak i wojny koreańskiej (jako samolot szturmowy). Udana konstrukcja z 1940 roku sprawiła, że ostatni projekt samolotu bojowego opartego na P-51 zamknięto dopiero w 1986 roku kończąc tym samym 46 lat rozwoju jednej konstrukcji. Obecnie wiele z tych maszyn znajduje się w rękach prywatnych. Latają one podczas pokazów i zawodów sportowych. Ogółem wyprodukowano 15-16 tys. mustangów.

Mustang P-51D Louisiana Kid, który uczestniczył w ostatni weekend czerwca XII Małopolskim Pikniku Lotniczym, został wyprodukowany w 1944 przez zakłady North American Aviation Inglewood w Kalifornii. Maszynie nadano nr seryjny 44-73254. Samolot trafił do Anglii wiosną 1945. Jednak zanim został zmontowany zakończyły się działania wojenne więc został odesłany z powrotem do USA.

W latach 1950 do 1960 służył w Kanadyjskich Siłach Powietrznych. Po zakończeniu służby Mustang znalazł się w rękach prywatnych właścicieli. We wczesnych latach 70-tych został zakupiony przez Dona Webera z Baton Rouge, który latał nim aż do roku 2012, kiedy to samolot trafił w ręce obecnego właściciela Wilhelma Heinza.

Louisiana Kid po raz kolejny trafił na statek płynący do Europy, obecnie jego nowym domem jest lotnisko Albstadt-Degerfeld pod Stutttgartem. Samolotem obecnie lata jego właściciel kapitan linii Airberlin Wilhelm Heinz

Muzeum Lotnictwa Polskiego bardzo prosi o zgłoszenie w kasie chęci uczestnictwa w spotkaniu, gdyż wszyscy słuchacze będą mogli wykupić specjalne bilety wstępu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony