Z serii "Spotkania przy samolocie": Matka wszystkich rakiet A4 (V2)
W dniu 2 kwietnia 2023 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.
Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.
Prowadzone będą rozmowy o pierwszej, w historii techniki wojennej, rakiecie balistycznej jaką była niemiecka A4 znana bardziej jako V2. Jej konstrukcja była wielkim wyzwaniem dla techniki czasów II wojny. A4 miała ogromny wpływ na powojenny rozwój nowej broni jaką były i są rakiety balistyczne różnych zasięgów ze strategicznymi włącznie. Pocisk V2 po raz pierwszy w historii ludzkości przekroczył linię Kármána (wysokość 100 kilometrów), wchodząc w przestrzeń kosmiczną.
Projekt rakiety pionowego startu A4, znanej później pod wojskowym oznaczeniem V2, został opracowany już w połowie lat trzydziestych przez Hermanna Obertha i Wernhera von Brauna.
Pierwszy udany start rakiety A4/V2 przeprowadzono 13 czerwca 1942 roku, ale rakieta eksplodowała po przeleceniu 1300 m. Całkowicie udana próba odbyła się 3 października tego samego roku.
Masową produkcję rakiet V2 Niemcy uruchomili w październiku 1943 roku i w styczniu 1944 pierwsze rakiety tego typu mogły być już dostarczane na uzbrojenie Wehrmachtu, jednak żadna z nich nie miała odpowiednio wysokiej jakości żeby mogła zostać wykorzystana bojowo. Rakietą całkowicie nie dało się sterować, bardzo trudno było określić dokładny zasięg tych pocisków, a sama rakieta bardzo często chybiła cel o odległość kilku kilometrów. Oznaczało to, że mogła ona zostać użyta tylko jako „broń terroru”. Na początku produkowano ok. 500 rakiet V2 miesięcznie, ale celem Niemców było zwiększenie produkcji do 900 sztuk miesięcznie. Należy jednak pamiętać, że ok. 6% wszystkich V2 eksplodowało natychmiast po starcie, a kolejne 60% miało zbyt duże wady techniczne oraz konstrukcyjne i zanim mogły zostać wprowadzone do służby potrzebowały one dodatkowych ulepszeń.
Pierwsza rakieta V-2 odpalona została 7 września 1944 o godz. 8.30 na Paryż. Do zakończenia działań bojowych przez jednostki rakietowe ogółem odpalono 5500 rakiet V-2. Około 70% z nich trafiło w cele. Ostatnią rakietę odpalono 27 marca 1945. Ogółem ataki rakiet V-2 spowodowały śmierć 7250 żołnierzy i cywilów. Po II wojnie światowej V2 stała się podstawą do opracowania licznej rodziny rakiet balistycznych.
Komentarze