Przejdź do treści
Jak-9UM należący do prywatnego kolekcjonera (fot. Robert Frola/GFDL/Wikimedia Commons)
Źródło artykułu

Z serii "Spotkania przy samolocie": Jakowlew Jak-9

W dniu 27 maja 2018 r. (niedziela), o godzinie 12.00 Muzeum Lotnictwa Polskiego zaprasza na kolejne spotkanie prowadzone przez Jana Hoffmanna.

Zaproszenie na opowieść o historii lotnictwa kierowane jest zarówno do młodzieży, jak i dorosłych.

Prowadzone będą rozmowy o rosyjskim samolocie myśliwskim Jakowlew Jak-9 z okresu II wojny światowej. Poznamy historię powstania, rozwoju oraz konstrukcję tego udanego samolotu.

Jak-9 powstał w biurze konstrukcyjnym Jakowlewa jako rozwinięcie myśliwca Jak-7. Najważniejszą zmianą było zastosowanie skrzydła konstrukcji mieszanej (duraluminiowej) opracowanego dla prototypu samolot myśliwsko-rozpoznawczego Jak-7D, zamiast dotychczasowego skrzydła drewnianego. Umożliwiła to wzrastająca produkcja aluminium, a także jego dostawy z USA. Prototyp testowano od czerwca 1942, jego próby państwowe prowadzono do 5 sierpnia 1942. Zakończyły się one pomyślnie, po czym skierowano go do produkcji pod nowym oznaczeniem Jak-9.

Produkcję nowego samolotu podjęto od października 1942 w zakładzie nr 153 w Nowosybirsku. Podstawowymi wersjami były: myśliwiec dalekiego zasięgu Jak-9D i myśliwiec z ciężkim uzbrojeniem Jak-9T z 1943, myśliwce Jak-9M i Jak-9U z 1944, samolot szkolno-treningowy Jak-9W z 1945 oraz powojenny myśliwiec Jak-9P. Był najliczniejszym modelem rodziny myśliwców Jak, produkowanym w licznych różniących się wersjach w latach 1942–1948, w łącznej liczbie 16 769 sztuk.

Kilka jego wersji było było na uzbrojeniu polskiego lotnictwa pod koniec i po zakończeniu II wojny, do pojawienia się samolotów odrzutowych.


Jak-9P w Muzeum Wojska Polskiego (fot. Hubert Śmietanka/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons)

W Polsce samoloty Jak-9 są eksponowane w muzeach:

  • Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni – Jak-9P, nr taktyczny 2, użytkowany w Eskadrze Lotnictwa Marynarki Wojennej do 1956. Przekazany do zbiorów muzealnych 12 grudnia 1956 jako dar Dowództwa Marynarki Wojennej.
  • Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie – Jak-9P, nr taktyczny 23, użytkowany w 1 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego od 1947 do 1950. Przekazany do zbiorów muzeum 10 sierpnia 1950 jako dar Dowództwa Wojsk Lotniczych.

Muzeum Lotnictwa Polskiego bardzo prosi o zgłoszenie w kasie chęci uczestnictwa w spotkaniu, gdyż wszyscy słuchacze będą mogli wykupić specjalne bilety wstępu.

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony