Przejdź do treści
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Źródło artykułu

Wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" w Ochotnicy Górnej

Jubileuszowa wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" ma charakter objazdowy. Przeznaczona jest dla szerokiego kręgu odbiorców, a celem jest dotarcie do mieszkańców oraz podróżnych przebywających w różnych rejonach ziemi krakowskiej. Okres wakacyjny sprzyja wyjazdom w góry, w związku z czym, od połowy lipca ekspozycję można było podziwiać na lotnisku w Nowym Targu.

Rankiem 14 sierpnia 2010 r. nastąpił odbiór wystawy. Prace demontażowe i załadunek przebiegły bardzo szybko i sprawnie, dzięki wydatnej pomocy pracowników Aeroklubu nowotarskiego na czele z Robertem Koprowskim. W Ochotnicy Górnej plansze znalazły swoje miejsce na placyku obok Wiejskiego Domu Kultury położonego w centrum wsi. Ich ilość zwiększyła się o cztery kolejne, wykonane na miejscu pod kierunkiem dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa, pracownika zakładu Architektury Krajobrazu Politechniki Krakowskiej. Tematyka plansz nawiązuje do realizowanej w ostatnich latach, unikalnej w skali kraju, przyrodniczo-lotniczo-historycznej ścieżki edukacyjnej. Propozycja międzyprzedmiotowej edukacji obejmuje m.in. punkt muzealny "Lotnicze ślady w Gorcach" zlokalizowany w Wiejskim Ośrodku Kultury w Ochotnicy Górnej oraz instalację krajobrazową na Pańskiej Przechybce, miejscu katastrofy Liberatora "California Rocket". Warto zaznaczyć, iż wymienione wyżej przedsięwzięcia wpisują się w będący obecnie w fazie realizacji Małopolski Szlak Historii Lotnictwa.

Wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" została otwarta wraz z rozpoczęciem konferencji popularno-naukowej "Historia i dziedzictwo wsi Ochotnica" późnym popołudniem 14 sierpnia. Zebraniu przewodniczył sołtys Ochotnicy Górnej a zarazem kierownik Wiejskiego Ośrodka Kultury Zdzisław Błachut. Swoje przemówienia do zebranej publiczności wygłosili: Wójt Gminy Kazimierz Konopka oraz zastępca Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Krzaczyński. Krótkie wprowadzenie merytoryczne zaprezentował reprezentujący MLP Artur Jachna, który szczególną uwagę zwrócił na edukacyjny wymiar przedsięwzięcia. Po wystawie oprowadził zgromadzonych inny z jej twórców K. Wielgus, który następnie w ramach konferencji referował temat "Lotnicze ślady na Podhalu i w Gorcach".

W dniu 15 sierpnia w parafii ochotnickiej odbywał się odpust ku czci patronki wspólnoty Najświętszej Marii Panny Wniebowziętej. W związku z jubileuszem stulecia parafii, uroczystości zaszczycił swoją obecnością J. E. Ks. Bp. Władysław Bobowski, który wraz z licznymi gośćmi zwiedził szereg okolicznościowych wystaw. Poza "Lotniczym dziedzictwem Małopolski" i "Lotniczymi śladami w Gorcach" były to ekspozycje związane z etnografią i historią gminy. Nie mogło zabraknąć występów muzycznych zespołów wokalno-muzycznych oraz degustacji potraw regionalnych. Wystawie towarzyszyła również wizyta samochodu ekspozycyjnego "Muzeobus".
 

FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony