Przejdź do treści
Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie
Źródło artykułu

Wystawa "100-lecie lotnictwa w Krakowie i w Małopolsce" w Sękowej

"100-lecie lotnictwa w Krakowie i w Małopolsce" to projekt, którego celem jest prezentacja stuletniej historii lotnictwa na ziemi krakowskiej. Wystawie planszowej towarzyszą folder oraz mapy Krakowa i Małopolski, na których zaznaczono miejsca związane z szeroko rozumianymi dziejami lotnictwa. Od 11 maja 2010 roku wystawa "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" prezentowana była kolejno: na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego w Krakowie, na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, na lotnisku Aeroklubu w Nowym Targu, a następnie skwerku obok Wiejskiego Ośrodka Kultury w Ochotnicy Górnej. Każdy z ośrodków wzbogacał ekspozycję o kolejne plansze, dzięki czemu historia małopolskiego lotnictwa została przedstawiona w sposób bardziej kompletny. Warto dodać, iż plansze wykonane w gminach Ochotnica Górna i Sękowa zostały przygotowane pod kierunkiem merytorycznym współautora wystawy dr inż. arch. Krzysztofa Wielgusa, pracownika naukowego Politechniki Krakowskiej. Uzupełnieniem dla mobilnej wystawy były zajęcia edukacyjne, prowadzone pod kierunkiem historyka Artura Jachny w samochodach ekspozycyjnych "Star 660 M2" oraz "Muzeobus". Ważnym elementem lotniczych lekcji były pokazy filmu towarzyszącego wystawie w reżyserii Radosława Dunaszewskiego.

W dniu 22 września w gminie Sękowa w powiecie gorlickim w związku z wystawą "100 Lecie Lotnictwa w Małopolsce" miały miejsce lotnicze uroczystości, które w większości odbyły się na terenie gminnego kompleksu sportowego. W Gminnym Ośrodku Kultury, a następnie w "Muzeobusie" miały miejsce prezentacje filmu "Lotnicze dziedzictwo Małopolski", z których skorzystali uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum w Sękowej a także inni mieszkańcy gminy, zainteresowani problematyką lotniczą.

Wielką atrakcją dla dzieci i młodzieży z gminy Sękowa był przylot śmigłowca policyjnego PZL "Kania" reprezentującego Sekcję Lotnictwa Komendy Wojewódzkiej w Krakowie. Warto dodać, iż jednym z honorowych patronów wystawy jest Małopolski Komendant Wojewódzki Policji Andrzej Rokita. Mieszkańcy gminy Sękowa mieli możliwość obejrzenia pokazu statycznego helikoptera, a także obserwować jego przylot i odlot do Krakowa.

Istotnym uzupełnieniem wyżej opisanych wydarzeń była konferencja popularno-naukowa. Rozpoczęła się ona prezentacją szczatków samolotu Halifax z Krzywej. W bieżącym roku mija 66. rocznica zestrzelenia niedaleko Krzywej - Banicy Halifaxa z 1586. Eskadry do Zadań Specjalnych, który dostarczał zaopatrzenie dla Powstania Warszawskiego. Miejscowa społeczność kultywuje pamięć o tym wydarzeniu, czego dowodem są w ostatnich latach uroczystości patriotyczne, organizowane obok odsłoniętego w ubiegłym roku pomnika. Prezentację na temat katastrof Halifaxa w Krzywej - Banicy oraz Liberatora w Olszynach przedstawił miejscowy historyk-amator Aleksander Gucwa. Szczególnie wiele miejsca w swoim wystąpieniu poświęcił omówieniu biografii lotników Halifaxa z Banicy i Liberatora z Olszyn. Głosy w dyskusji zabrali: Zastępca Dyrektora Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie Tomasz Krzaczyński oraz wójt gminy Sękowa Małgorzata Małuch. W Sękowej ma powstać historyczna izba pamięci, która będzie jednym z elementów tworzącego się Małopolskiego Szlaku Historii Lotnictwa. Lotnicze tradycje oraz plany stworzenia wyżej wymienionego przyczyniły się do umiejscowienia Sękowej na trasie wystawy "100-lecie lotnictwa w Krakowie i w Małopolsce".

Wystawa planszowa będzie prezentowana na skwerku obok urzędu gminy Sękowa do 10 października 2010 roku.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony