Przejdź do treści
Źródło artykułu

Święto Niepodległości w Muzeum Lotnictwa Polskiego

W dniu 11 listopada Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie było otwarte dla publiczności, która tłumnie odwiedziła placówkę. Na zwiedzających czekało szereg atrakcji, związanych z obchodami narodowego święta.

W samo południe swój wykład rozpoczął kierownik Działu Ekspozycji Muzealiów Jan Hoffmann. Był to pokaz multimedialny z cyklu "Spotkanie przy samolocie". Nosiło ono tytuł "Skrzydła niepodległej". Realizacja cyklu rozpoczęta została 10 października tematem "Samolot rozpoznawczy". Jako kolejne realizowane były następujące zagadnienia: "Powstanie samolotu myśliwskiego", "Samoloty myśliwskie okresu międzywojennego i II wojny światowej", "Pierwsze samoloty myśliwskie z napędem turboodrzutowym" oraz "Polski samolot myśliwski PZL P.11c i jego następca P.24". Spotkania będą kontynuowane. Kolejną atrakcją Dnia Niepodległości w MLP były pokazy filmowe. W kinie "Lotnik" odbyły się dwa seanse. Wyświetlono dwie pierwsze części filmu dokumentalnego "Ostatni z nielicznych", których tematyka obejmowała dzieje polskiego lotnictwa od jego powstania do końca II wojny światowej. Obie prezentacje wzbudziły duże zainteresowanie - na widowni był nadkomplet.

W kinie z publicznością spotkał się Major pilot Jerzy Główczewski. Gość Muzeum opowiadał o swoich wojennych przeżyciach, czym wzbudził duże zainteresowanie zwiedzających. J. Główczewski urodził się 19 listopada 1922 r. w Warszawie. W lotnictwie służył od 1942 r., a od września 1944 w stacjonującym wówczas już we Francji 308 Dywizjonie Myśliwskim tzw. "Krakowskim". Krótko był też pilotem 317 Dywizjonu tzw. "Wileńskiego". Do końca wojny wykonał równo 100 lotów bojowych, przede wszystkim na bombardowanie i atakowanie bronią pokładową celów naziemnych - zgrupowań wojsk niemieckich. Do cywila odszedł w 1946 r. w polskim stopniu sierżanta podchorążego i angielskim Warrant Officera.

Jerzy Główczewski za służbę w czasie II wojny światowej odznaczony został trzykrotnie Krzyżem Walecznych. Po wojnie pracował jako architekt w wielu krajach świata. Był m. in. jednym z projektantów warszawskiego "Stadionu Dziesięciolecia". Obecnie J. Główczewski mieszka w Nowym Jorku. Jest autorem wydanych na początku XXI wieku wspomnień "Wojak z przypadku" oraz "Optymista mimo wszystko".

Dostojny gość uczestniczył w ceremonii złożenia kwiatów pod pomnikiem poległych lotników, będącymi częścią obchodów Święta Niepodległości.

Święto zakończyło się spotkaniem z okazji zakończenia projektu "Stulecie Małopolskiego Lotnictwa", będącego wspólną inicjatywą fundacji Nawigator oraz Muzeum Lotnictwa Polskiego. Uroczystość rozpoczęła się od przemówień Dyrektora MLP Krzysztofa Radwana, pracownika Działu Inwentaryzacji Muzealiów dr Krzysztofa Mroczkowskiego oraz wiceprezes fundacji Nawigator Iwony Parzyńskiej. Podczas "Balu lotnika" odbył się quiz, wręczono nagrody lotnicze a także zaprezentowano na planszach komiks lotniczy autorstwa artystów Andrzeja Zaręby i Piotra Górki. Odbyły się prezentacje filmów i multimediów o tematyce lotniczej, w tym materiałów fotograficznych przedstawiciela Stowarzyszenia Polskich Fotografów Lotniczych Air Action. Zebrani zostali oprowadzeni po Nowym Gmachu Głównym przez K. Mroczkowskiego. Zapoznali się też z wystawą "Lotnicze dziedzictwo Małopolski" zorganizowaną na 100-lecie lotnictwa w regionie krakowskim. Ekspozycja prezentowana była od maja b.r. w Krakowie na dolnym poziomie Ronda Mogilskiego oraz na dziedzińcu Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego, a następnie w Nowym Targu, Ochotnicy Górnej, Sękowej, a w ostatnim czasie w Bochni. Tego rodzaju spotkania stanowią przykład integracji środowisk lotniczych i mogą stanowić dobry prognostyk na stworzenie mody na Muzeum Lotnictwa Polskiego.


FacebookTwitterWykop
Źródło artykułu

Nasze strony