Święto Lotnictwa w Muzeum Lotnictwa Polskiego (27-29 sierpnia 2021 r.)

Święto Lotnictwa Polskiego 2021

Lotnicy, piloci, konstruktorzy, modelarze, słowem wszyscy aero-profesjonaliści i aero- amatorzy obchodzą 28 sierpnia swoje święto – Święto Lotnictwa, które w Muzeum Lotnictwa Polskiego trwać będzie od 27 do 29 sierpnia.

W tych dniach- od piątku do niedzieli - placówka serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do przyłączenia się do wspólnego uhonorowania tych, którzy wpłynęli na polskie lotnictwo historycznie, jak i spędzenia czasu w towarzystwie zarówno eksponatów lotniczych, jak i obserwacji latających maszyn nad muzealnym niebem.

W piątek 27.08 o godz. 15:00 będą wspominani Lotnicy Polscy polegli na wszystkich frontach II wojny światowej. Całość uhonorowana zostanie w Parku Lotników pod pomnikiem upamiętniających bohaterów tamtych czasów. Przypomniane zostaną historie związaną zarówno z tym miejscem, jak i ludźmi, którym pomnik jest poświęcony. Pamięć o bohaterach zostanie podkreślona także okolicznościowym wieńcem i płonącymi zniczami.

Przy sprzyjającej pogodzie spotkanie zostanie uświetnione okolicznościowym przelotem samolotów.

Sobota 28.08 to dzień, w którym nad Muzeum Lotnictwa Polskiego zobaczyć będzie można wiele obiektów latających – planowany jest przelot motoparalotniarzy, zdalnie sterowanych modeli, a także balon zaprezentowany przez Krakowski Aeroklub.

W okolicach 14-15 na niebie pojawi się także samolot AN-2 zwany popularnie Wiedeńczykiem.

Nie zabraknie też konkretnej wiedzy. Wszystkich chętnych do poznania odpowiedzi na pytanie dlaczego święto lotnictwa obchodzimy właśnie 28. sierpnia Muzeum zaprasza na spotkanie z muzealnym kustoszem Jarosławem Dobrzyńskim, który przybliży ten dzień w kontekście historycznego zwycięstwa Żwirki i Wigury w zawodach Challenge w 1932 roku. Spotkanie odbędzie się o 13:00 i będzie dostępne dla wszystkich odwiedzających w tym dniu Muzeum.

Świętowanie zakończy się 29.sierpnia w niedzielę specjalnym okolicznościowym wydaniem Spotkania przy Samolocie prowadzonym przez pana Jana Hoffmana- wydarzenie odbędzie się w samo południe.

Szczegółowe informacje: www.muzeumlotnictwa.pl oraz www.facebook.com/MuzeumLotnictwa.

Podsumowanie:

Piątek 27.08 godz. 15:00 – spotkanie upamiętniające Polskich Lotników – Park Lotników przy Pomniku

Sobota 28.08 godz. 11:00 – 16:00 – okazjonalne przeloty nad Muzeum Lotnictwa Polskiego, pokazy modeli latających oraz prezentacja i start balonu ( przy sprzyjającej pogodzie)

Godz. 12:00 – „Zwycięstwo Żwirki i Wigury w zawodach Challenge 1932, czyli dlaczego święto lotnictwa przypada na 28. sierpnia i czy tak było zawsze?” – spotkanie z Jarosławem Dobrzyńskim – kustoszem Muzeum Lotnictwa Polskiego

Niedziela 29.08

Godz. 12:00 – Spotkanie przy samolocie „De Havilland Mosquito „Drewniany cud”.

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus