"Piekło nad Hanoi" – Wtorkowy seans w Kinie Lotnik MLP

Nalot B-52 na Wietnam Północny (fot. USAF/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie serdecznie zaprasza w dniu 24.09.2019r. o godz. 11:00 i 16:30 na bezpłatną projekcję filmu pt. "Piekło nad Hanoi".

"Piekło nad Hanoi" – w filmie można zobaczyć jakie zagrożenia czekały na amerykańskich pilotów, którzy podczas wojny w Wietnamie wykonywali misje bojowe nad Hanoi stolicą komunistycznego Wietnamu Północnego.


Jedna z operacji masowego bombardowania Wietnamu Północnego przez lotnictwo amerykańskie to Rolling Thunder (Dudniący Grom) – kampania powietrzna toczona przez lotnictwo Stanów Zjednoczonych i Wietnamu Południowego, od 2 marca 1965 roku do 31 października 1968 roku. Celem kampanii było zniszczenie infrastruktury, zaplecza przemysłowego i obrony przeciwlotniczej Wietnamu Północnego, jak również przerwanie szlaków zaopatrzeniowych sił komunistycznych walczących w Wietnamie Południowym, co ostatecznie miało zmusić Wietnam Północny do wycofania się z wojny.

Amerykanie stracili podczas kampanii ponad 1200 samolotów (750 z USAF i 470 z USN), w tym 919 bezpośrednio w wyniku operacji nad Wietnamem Północnym. Większość tych strat była spowodowana przez artylerię przeciwlotniczą, choć pod koniec kampanii coraz większe straty powodowały rakiety przeciwlotnicze i myśliwce (MiG-21 i MiG-17). Do strat przyczyniła się też zbliżona taktyka kolejnych nalotów, przez co ułatwione było rozmieszczenie stanowisk z przeciwlotniczą bronią rakietową. Szczególnie straty zadane przez wolniejsze i przestarzałe lecz bardzo zwrotne myśliwce MiG-17 szybkim lecz mało zwrotnym amerykańskim samolotom myśliwsko-bombowym (szczególnie F-105) były dla Amerykanów szokujące. Doświadczenia te spowodowały gruntowne zmiany w amerykańskiej filozofii projektowania samolotów bojowych i wpłynęły w znaczący sposób na właściwości następnej generacji wysoce zwrotnych myśliwców F-15, F-16 i F-18.


F-105G Thunderchief (fot. USAF/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Kolejną operacją masowego bombardowania Wietnamu Północnego przez lotnictwo amerykańskie była operacja o kryptonimie Linebacker II, która rozpoczęła się 18 grudnia 1972 roku.

Boeing B-52 Stratofortress – amerykański bombowiec strategiczny dalekiego zasięgu miał dokonać nad Hanoi tego, czego nie udało się samolotom myśliwsko-bombowym F-105 Thunderchief i F-4 Phantom II – zakończyć wojnę wietnamską.


F-4B Phantom II (fot. RGSchmitt/CC BY-SA 2.5/Wikimedia Commons)

W trakcie 11-dniowej ofensywy bombowej B-52 atakowały stałe cele strategiczne: zakłady przemysłowe, węzły komunikacyjne, lotniska, składy zaopatrzenia. Rozbiły potencjał militarny Wietnamu Północnego i doprowadziły do wznowienia negocjacji pokojowych. Dla ich załóg operacja Linebacker II stanowiła przerażający kontrast dla dotychczasowych, rutynowych misji Arc Light.


B-52 nad oceanem (fot. U.S. Air Force photo by Senior Airman Sarah E. Shaw/Domena publiczna/Wikimedia Commons)

Źródło: Muzeum Lotnictwa Polskiego
comments powered by Disqus